Σλούκας ο… Μέγας

Μίλησε στα κρίσιμα ο Κώστας Σλούκας. Η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε να βάλει… φωτιά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέταρτο ήταν η σειρά του Έλληνα γκαρντ να πάρει τη Φενερμπαχτσέ από το… χέρι και να την οδηγήσει στη νίκη με 75-69, για το 1-0 στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας!

Στους 17 πόντους σταμάτησε ο διεθνής γκαρντ, όσους είχε και ο Μπογκντάνοβιτς, ενώ από τη «βασίλισσα» ξεχώρισε ο Ρέγες με 13 πόντους.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες σχεδόν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, με τη Φενέρ να παίρνει… μπρος λίγο πριν το τέλος και να το κλείνει με το υπέρ της 15-11. Με ένα 6-0 στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφτασε στο +10 (21-11) και με τη Ρεάλ να δείχνει μία δυσκολία στην επίθεση, η υπέρ της διαφορά πήγε ακόμη και στο +13 (35-22). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η εικόνα του ματς δεν άλλαξε και έτσι οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (41-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε μία… άλλη Ρεάλ στο παρκέ. Μέσω της πολύ καλής τους άμυνας οι παίκτες του Λάσο ροκάνιζαν συνεχώς τη διαφορά, ενώ με πρωταγωνιστή τον Νοσιόνι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (51-52), με τον Κάλινιτς να διαμορφώνει στο τέλος το 53-52. Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τέταρτη περίοδο, ώσπου ο Σλούκας με ένα προσωπικό του… σόου, έδωσε προβάδισμα ασφαλείας (61-55) στη Φενέρ, ενώ ο ίδιος συνέβαλε στο +9 (67-58), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 41-29, 53-52, 75-69

Φενερμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 4, Χερσέκ, Ουντό 10, Μαχμούτογλου, Άντιτς 6 (2), Μπογκντάνοβιτς 17 (2), Σλούκας 17 (1), Αρνά, Ουγκουρλού, Κάλινιτς 6, Ντίξον 8 (2), Ντατόμε 7 (1).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς, Φερνάντεθ 10 (2), Νοσιόνι 4, Ματσιούλις 3, Ρέγες 13, Ροντρίγκεθ 12 (3), Αγιόν 6, Κάρολ 6 (2), Λίμα, Γιουλ 12, Ερνανγκόμεθ, Τέιλορ 3 (1).