Μίλος κερνούσε, Χάινς… κάρφωνε

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μίλος Τεόντοσιτς και Κάιλ Χάινς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε 84-74 τον μαχητικό Ερυθρό Αστέρα και έτσι έκανε το 1-0 στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Ο Σέρβος γκαρντ τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 6 ασίστ, με τον πρώην σέντερ του Ολυμπιακού να είχε 21 πόντους και τον Ντε Κολό να είχε 7 πόντους και 10 ασίστ. Από τους «ερυθρόλευκους» κορυφαίοι ήταν οι Γιόβιτς και Μίλερ με 14 πόντους ο καθένας.

Σκληρό… καρύδι αποδείχθηκε ο Ερυθρός Αστέρας στο ξεκίνημα του ματς (8-9), με την ΤΣΣΚΑ να ανεβάζει… στροφές μετά τα μισά και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 25-20. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους Σέρβους να μην αφήνουν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να ξεφύγει και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το… φτωχό +4 (44-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ μπήκε πιο δυνατά και έτσι κατάφερε να φτάσει την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (56-45), με τον Τεόντοσιτς να τη διατηρεί εκεί (61-50). Όμως, ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε στο τέλος και μείωσε σε 63-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η «ομάδα του στρατού» συντηρούσε το προβάδισμά της και στην τέταρτη περίοδο, πηγαίνοντας ξανά στο +10 (77-67), ενώ έφτασε στη νίκη με το τελικό 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-40, 63-56, 84-74

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 7 (10ασ.), Κουλάγκιν Ντ., Τεόντοσιτς 23 (4), Φριντζόν 5 (1), Νίκολς 3 (1), Τζάκσον 3, Λαζάρεφ 1, Βοροντσέβιτς 5, Χίγκινς 3, Κουλάγκιν Μ., Κουρμπάνοφ 13 (1), Χάινς 21.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 11, Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 6 (2), Μίτροβιτς, Λάζιτς 7 (1), Σίμανιτς, Μίσιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 4, Γιόβιτς 14 (4), Μίλερ 14 (2), Τσίρμπες 6, Στίματς 7.