Φαβορί για τον τελικό η Γαλατά

Στο χέρι της Γαλατασαράι είναι η πρόκριση στον τελικό του Eurocup!

Χάρη σε ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Γκραν Κανάρια, επικρατώντας 89-75 και παίρνοντας έτσι πολύ σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς! «Κλειδί» της αναμέτρησης ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όπου η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 19 πόντους (73-54), ενώ το επιμέρους σκορ ήταν 24-14.

Πέντε παίκτες της «τσιμπόμ» τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους ΜακΚόλουμ και Ντέιβις να ήταν πρώτοι σκόρερ με 18 ο καθένας, ενώ ο Μίτσοβ πρόσθεσε άλλους 15. Από το σύνολο του Αΐτο Ρενέσες κορυφαίος ήταν ο Όμιτς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 49-45, 73-56, 89-75

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σιλμπ 4, ΜακΚόλουμ 18 (2), Μίτσοβ 15 (1), Εντζέ, Αράρ, Λάσμε 14, Τσαντεκίν, Γκριν, Γκιουλέρ 5 (1), Τζέρελς 2, Κοκσάλ 13 (3), Ντέιβις 18.

Γκραν Κανάρια (Ρενέσες): Πάνγκος 5 (1), Όλιβερ 6 (1), Σαβανέ, Νιούλεϊ 8, Σαλίν 9 (3), Σίλι 4, Μπάες 12 (2), Πάσεκνικς, Παουλί, Ραμπασέδα 5, Όμιτς 15, Αγκιλάρ 11 (3).