"Στραβοπάτημα" για Μπάρτσελόνα

Τέλος στο σερί των 12 νικών της Μπαρτσελόνα έβαλε η Βιγιαρεάλ, η οποία κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία με 2-2 από τους Καταλανούς.

Μετά από 12 διαδοχικές νίκες, η Μπαρτσελόνα έχασε βαθμούς μένοντας στο 2-2 με την Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε άνοιξε το σκορ στο 21 με τον Ράκιτιτς και τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο Νεϊμάρ έδωσε… αέρα δύο τερμ΄των στην ομάδα του.

Όλα έδειχναν πως η Μπάρτσα θα περνούσε ακόμη ένα εύκολο απόγευμα, όμως το γκολ του Μπακαμπού στο 58 έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών, ο Ματιέ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 2-2.

Στον χρόνο που απέμενε, καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και το 2-2 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Οι Καταλανοί παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας με 76 βαθμούς πλέον. Από την πλευρά της η Βιγιαρεάλ βρίσκεται στην 4η θέση και τους 54 βαθμούς.