Εμεινε ζωντανός!

Ζωντανοί παρέμειναν οι «κίτρινοι» για τα πλέι άουτ

Ο ΑΡΗΣ έχει ακόμα σφυγμό και το απέδειξε στο Βραχάτι, όπου μετά από ένα «γεμάτο» παιχνίδι που εξελίχθηκε σε… θρίλερ, επικράτησε του Παμβοχαϊκού με 3-2 σετ και έμεινε ζωντανός γα τα πλέι άουτ.

Με τους δύο βαθμούς που πήρε, η ομάδα του Γιάννη Μέλκα μείωσε στους 5 βαθμούς από την Ορεστιάδα και στους 6 βαθμούς από τον Ηρακλή (ηττήθηκε 2-3 από την Κηφισιά), κάτι που σημαίνει ότι θέλει απλά μία νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, για να… τραβήξει τον 10ο στην διαδικασία των πλέι άουτ. Κάτι που θα γίνει και σε περίπτωση που ηττηθεί από τους «πράσινους», αλλά θα εξαρτάται και από άλλα αποτελέσματα.

Οσον αφορά τον αγώνα, ο ΑΡΗΣ έκανε την έκπληξη και πήρε το πρώτο σετ με 25-27 και με ανατροπή προς το το φινάλε. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν σχετικά εύκολα τα δύο επόμενα σετ με 25-21 και 25-17, ο ΑΡΗΣ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Αν και στο τέταρτο σετ βρέθηκε να χάνει με 21-18, ανέτρεψε την κατάσταση και με το υπέρ του 22-25 ισοφάρισε σε 2-2, οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Παμβοχαϊκός έδειχνε πάλι να έχει τον έλεγχο, φτάνοντας μάλιστα να προηγείται με 12-8. Πάλι όμως οι «κίτρνοι» είχαν τα ψυχικά αποθέματα και… γύρισαν από την κόλαση για να περάσουν μπροστά και με το υπέρ του 15-17, να πάρουν την νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ: 25-27, 25-21, 25-17, 22-25, 15-17