Στο Final four οι κορασίδες του ΑΡΗ!

από Χρύσανθος Τσαλτίδης

Οι κίτρινες μετά από πολύ καλή εμφάνιση νίκησαν εύκολα την ομάδα του Καλοχωρίου με 51 πόντους διαφορά,όπως με 51 πόντους είχαν νικήσει και στον πρώτο εντός έδρας αγώνα,αλλά με σκορ 88-37.

Από την αρχή του αγώνα, οι κίτρινες συνέχεια αύξαναν την υπέρ τους διαφορά,έτσι στο ημίχρονο βρέθηκαν να προηγούνται με 18-30.
Στο δεύτερο ημίχρονο,τα κορίτσια του ΑΡΗ έπαιξαν ακόμα πιο καλή άμυνα,αφού δέχτηκαν μόνο 3 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και 5 πόντους στο τελευτάιο δεκάλεπτο,έτσι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα του Καλοχωρίου και έφτασαν σε μια άνετη νίκη με σκορ 26-77.

Κορυφαίες του ΑΡΗ,από τον οποίο δεν υστέρησε καμία,ήταν η Μαρία Βαντσιούρη με 19 πόντους με ένα τρίποντο,η Καλλιόπη Γιαννουσίου με 17,η Σοφία Γκρίτζαλη με 15 και η Ρωξάνη Μπουντούκα με 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 7-13, 18-30, 21-52, 26-77

Μέγας Αλέξανδρος Καλοχωρίου(Κούκος-Τσελεκίδου): Μπαξεβανίδου 8(2),Γερολάκου, Διδούδη 2, Μπακιρτζόγλου 4, Τσιπιτσούδη, Μπουγιουκλή 1, Τζωρτζίδου, Λεονάκη, Ευαγγελίδου, Τζαβέλα 4, Κουτούδη.

ΑΡΗΣ (Τζιότζιος): Βαντσιούρη 19(1),Γιαννουσίου 17,Γκρίτζαλη 15,Μπουντούκα 10,Καλογρίδου 6,Αβρονιδάκη 4,Ουζούνη Μάγδα 2, Νιγδέλη 2,Μπερμπέρη 2,Ουζούνη Μαρία,Ζούρου,Κυριακοπούλου.