Απίστευτη πρόκριση για τη Βασιλεία

Ποιες είναι οι ομάδες που προκρίνονται στην φάση των «16» της διοργάνωσης

Ολοκληρώθηκε η φάση των «32» του Europa League, με την Βασιλεία να παίρνει απίστευτη πρόκριση στις καθυστερήσεις!

Οι Ελβετοί ηττήθηκαν 3-2 στη Γαλλία κι ήθελαν ένα γκολ για να μπουν στη θέση του οδηγού και πιέζοντας από την αρχή, το κατάφεραν! Ο Ζουφί στο 15′ έβαλε μπροστά την ομάδα του με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Η Σεντ Ετιέν στο 82′ έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Εϊσερίκ, όπως κι η Βασιλεία που έχασε τον Εμπολό στο 84′. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς και να μπουν εκείνοι στη θέση του οδηγού, με τον Σαλ να χρίζεται σκόρερ στο 90′!

Ακόμα κι έτσι όμως, η Βασιλεία έβγαλε ψυχή και σκοράροντας πάλι με τον Ζουφί, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, πήρε την πρόκριση!

Νωρίτερα και συγκεκριμένα την Τετάρτη (24/2), η Μπράγκα έκανε την αρχή, καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Σιόν στην Πορτογαλία και «κλείδωσε» την πρόκριση.

Ο Βίτορ Περέιρα κι η Φενέρμπαχτσε πέρασε κόντρα στη Λοκομοτίβ ενώ η Μπιλμπάο με την ισοπαλία απέναντι στη Μαρσέιγ (1-1) και τη νίκη της στη Γαλλία (1-0), «έκλεισε» κι εκείνη θέση.

Μπάγερ Λεβερκούζεν, Σπάρτα Πράγας, Λάτσιο, Λίβερπουλ και Βαλένθια πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο ενώ η Σαχτάρ θριάμβευσε στη Γερμανία κόντρα στη Σάλκε (3-0).

Όσον αφορά τα βραδινά ματς, Ντόρτμουντ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Σεβίλλη «κλείδωσαν» την πρόκριση, όπως κι η Τότεναμ, η οποία πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση και άφησε εκτός τη Φιορεντίνα, νικώντας την 3-0 στο Λονδίνο.

Τέλος, η Βιγιαρεάλ κατάφερε να φύγει με την ισοπαλία από το «Σαν Πάολο» κόντρα στη Νάπολι (1-1), παίρνοντας μία τεράστια πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μπράγκα-Σιόν 2-2 (4-3)

Λοκομοτίβ Μόσχας-Φενέρμπαχτσε 1-1 (1-3)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μαρσέιγ 1-1 (2-1)

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 3-1 (4-1)

Κράσνονταρ-Σπάρτα Πράγας 0-3 (0-4)

Λάτσιο-Γαλατάσαραϊ 3-1 (4-2)

Λίβερπουλ-Άουγκσμπουργκ 1-0 (1-0)

Ραπίντ Βιέννης-Βαλένθια 0-4 (0-10)