Εκατοστάρα για τις κορασίδες!

Με τη νίκη αυτή προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ

Οι κορασίδες του ΑΡΗ  στον τελευταίο αγώνα του ομίλου τους,στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ 2015-2016, νίκησαν μέσα στην ΑΕ Πυλαίας με το ευρύ σκορ 22-108.

Αυτήν την φορά οι κίτρινες νίκησαν με 86 πόντους διαφορά ενώ στον αγώνα του πρώτου γύρου οι κίτρινες νίκησαν εντός έδρας την Α.Ε. Πυλαίας με 74 πόντους διαφορά και με σκορ 85-11.

Οι κίτρινες από την αρχή του αγώνα με καλή άμυνα,αφού στο πρώτο δεκάλεπτο δέχτηκαν μόνο 2 πόντους,αύξαναν συνέχεια την υπέρ τους διαφορά πόντων.Έτσι,στο πρώτο δεκάλεπτο οι κορασίδες του ΑΡΗ προηγήθηκαν με 2-27 και στο ημίχρονο με 9-55.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι κίτρινες ήταν ασταμάτητες στην επίθεση και με πολύ καλή άμυνα,μιας και δέχτηκαν μόνο 1 πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο, συνέχισαν να αυξάνουν την υπέρ τους διαφορά πόντων.Με αποτέλεσμα, στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ να προηγηθεί με 10-82.

Έτσι, οι κίτρινες έφτασαν εύκολα στην νίκη με σκορ 22-108,στον τελευταίο τους αγώνα στον όμιλο τους.

Ο προπονητής της ομάδας,ο Τάσος Τζιότζιος, μοίρασε τον χρόνο και στις 12 παίκτριες του,οι οποίες σκόραραν όλες!

Πρώτη σκόρερ του ΑΡΗ ήταν η Μαρία Βαντσιούρη με 25 πόντους,όπου πέτυχε παραπάνω πόντους από ότι όλη η ομάδα της Πυλαίας.
Ακόμα, η Καλλιόπη Γιαννουσίου πέτυχε 22 πόντους όσους πόντους πέτυχε όλη η ομάδα της Πυλαίας και διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν η Ρωξάνη Μπουντούκα με 12,η Τάνια Μπερμπέρη με 11 και η Μαρία Καλογρίδου με 10 πόντους.

Οι κίτρινες τερμάτισαν δεύτερες στο όμιλο τους σε ισοβαθμία με τον παοκ με 13 νίκες και 1 ήττα,2 νίκες με την Μικτή ΕΚΑΣΘ που δεν μετράνε στην βαθμολογία,η μία εντός έδρας με σκορ 50-46 και η άλλη εκτός έδρας με σκορ 44-53 και 2 ρεπό με πόντους 1084-380.

Έτσι, οι κίτρινες προκρίνονται στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ 2015-2016 των 8 ομάδων και θα αγωνιστούν ή με τον 5ο του ομίλου τους ή με τον 6ο του ομίλου τους ή με τον 1ο του δεύτερου ομίλου ή με τον 2ο του δεύτερου ομίλου μετά απόκλήρωση που θα γίνει.Στην επόμενη φάση των 4 ομάδων προκρίνεται όποιος φτάσει τις 2 νίκες,με το πλεονέκτημα έδρας να το έχει ο ΑΡΗΣ.

Δεκάλεπτα: 2-27, 9-55, 10-82, 22-108

Διαιτητές: Διβόλη Ελ.-Κωνής

ΑΕ Πυλαίας(Γιαννακός-Λίτσου): Πασχαλίδου 14,Καμπουρλάζου, Λιάτσα 2, Ντακούδη, Γιαννακοπούλου 4, Διλβέογλου 2.

ΑΡΗΣ(Τζιότζιος): Βαντσιούρη 25,Γιαννουσίου 22,Μπουντούκα 12,Μπερμπέρη 11, Καλογρίδου 10, Νιγδέλη 6, Ιωσηφίδου 6, Κυριακοπούλου 6, Αβρονιδάκη 6,Ζούρου 2,Ουζούνη Μαρία 2