"Επαγγελματική" νίκη για ΑΡΗ

Ο ΑΡΗΣ έκανε αυτό που έπρεπε και πήρε την νίκη επί του Λαυρίου με 82-68, σε έναν αγώνα με αρκετή ένταση, υπερβολική ίσως για τον συγκεκριμένο αγώνα η οποία προήλθε από τους διαιτητές.

Ο ΑΡΗΣ αντιμετώπισε επιθετικά προβλήματα στην πρώτη περίοδο κόντρα στο Λαύριο, κάτι που φαίνεται από το 13-8, όπως επίσης ότι αμυντικά είχε ρυθμό και πλησίασε τα γνωστά του στάνταρ. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 20-10 στο 12ο λεπτό αλλά κάπου εκεί αντί να το… καθαρίσουν, χαλάρωσαν και το Λαύριο απάντησε με ένα σερί 13-2 για να προηγηθεί με 22-23 στο 14ο λεπτό. Οι “κίτρινοι” προσπάθησαν να… συνέλθουν αλλά αμυντικά εξακολουθούσαν να έχουν πρόβλημα, κλείνοντας μπροστά το πρώτο ημίχρονο με 39-33.
Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ προσπάθησε και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του έχοντας ως κορυφαίους τους Ουάιτ και Πελεκάνο, με την διαφορά στους 15 πόντους (59-44) στο 28ο λεπτό. Το Λαύριο πάλεψε για να μειώσει και το κατάφερε κυρίως λόγω των… περίεργων σφυριγμάτων των διαιτητών και της έντασης που επικράτησε στο παιχνίδι. Το 61-52 του 30ου λεπτού έδινε προβάδισμα στον ΑΡΗ αλλά θεωρητικά κρατούσε εντός αγώνα και το Λαύριο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι διαιτητές πήγαν το… τινάξουν το παιχνίδι στον αέρα με τα σφυρίγματα τους, ο εκνευρισμός ήταν έντονος με τον ΑΡΗ πάντως να καταφέρνει να παίρνει μία διαφορά 16 πόντων στο 35ο λεπτό και έκτοτε δεν απιελήθηκε καθόλου, φτάνοντας στο τελικό 82-68.
Τα δεκάλεπτα: 13-8, 39-33, 61-52, 82-68.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 17 (1), Ουότερς 8 (2), Χάγκινς 10, Μούρτος 6, ΜακΝίλ 10, Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος 10 (2), Τσούπκοβιτς 2, Φλιώνης 2, Ζάρας 5, Κοέν 5 (1), Σίμτσακ 2.
Λαύριο: Χάμιλτον 4, Σακελαρίου 8 (2), Νίξον 4, Κακλαμανάκης, Μπολντς 10 (1), Κρούμπαλι 7, Τσίρος, Κέσελι 10 (1), Γιαννακόπουλος 11 (1), Περράκης 8, Μπάρλος 6, Μπέμπης.