Όσο… Ντόρτμουντ χρειαζόταν

Την ζόρισε για ένα ημίχρονο, όμως όταν πάτησε το γκάζι η Ντόρτμουντ καθάρισε 2-0 στην Βεστφαλία την Ίνγκολσταντ,

Την ανάσα της Ντόρτμουντ (που μείωσε στους 5) θα συνεχίσει να νιώθει η Μπάγερν (παίζει με την Χόφενχαϊμ την Κυριακή). Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 2-0 στην έδρα τους κόντρα στην Ίνγκολσταντ και συνεχίζουν να κυνηγούν τους Βαυαρούς.

Η ομάδα του Τούχελ είχε τα ηνία σε ολόκληρη την διάρκεια του ματς, όμως παρά την υπεροχή δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στα πρώτα 45λεπτα. Στο δεύτερο ημίχρονο αύξησε την πίεσή της και ο Ομπαμεγιάνγκ έδιωξε το άγχος στο 77ο λεπτό. Ο Γκαμπονέζος στο 86’ ήταν αυτός, που έγραψε και το τελικό σκορ, με το δεύτερο τέρμα του στο «Signal Iduna Park».

Κι αυτό γιατί οι Βερολινέζοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μη νικήσουν στην Βρέμη. Παρότι βρέθηκαν να προηγούνται με 3-1 στο 71’, η Βέρντερ κατάφερε να σώσει τον βαθμό (3-3).

Πρώτη νίκη για τη Σάλκε στο νέο έτος. Οι «βασιλικοί μπλε» αν και δυσκολεύτηκαν πήραν τη νίκη 2-0 στην έδρα της Ντάρμσταντ κι ανέβηκαν στην 5η θέση.

Στο 0-0 κόλλησαν Άουγκσμπουργκ και Άιντραχτ.