Οι Γουόριορς επέστρεψαν

Στους 30 πόντους σταμάτησε ο Κάρι. Ματσάρα στη Φιλαδέλφεια, όπου οι Μπουλς πήραν τη νίκη στην παράταση με 115-111, με τον Μπάτλερ να σημειώνει 53 πόντους!

Μία μόλις ημέρα μετά την ήττα τους στο Ντένβερ από τους Νάγκετς, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς υποδέχθηκαν τους Λος Άντζελες Λέικερςκαι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Ο Κάρι και η παρέα του επικράτησαν με 116-98 και έφτασαν έτσι τις 37 νίκες σε σύνολο 40 αγώνων. Ο σούπερ σταρ της ομάδας σημείωσε 30 πόντους, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες του τους Μπαρνς, Γκριν και Τόμπσον που σημείωσαν 29, 27 και 27 πόντους αντίστοιχα.

Τρομερό ματς έγινε στη Φιλαδέλφεια, εκεί όπου οι Σικάγο Μπουλςπήραν τελικά τη νίκη κόντρα στους Σίξερς με 115-111 στην παράταση αν και βρέθηκαν να χάνουν σε ένα σημείο ακόμη και με 24 πόντους!

Συγκλονιστική ήταν φυσικά η εμφάνιση του Τζίμι Μπάτλερ, του πολυτιμότερου παίκτη του αγώνα. Ο σταρ της ομάδας του Σικάγο αγωνίστηκε 49 λεπτά και έκανε τα πάντα στο παρκέ, σκοράροντας από όποιο σημείο ήθελε. Τελικά σταμάτησε στους 53 πόντους, πετυχαίνοντας σχεδόν τους μισούς ολόκληρης της ομάδας!