Νέα νίκη για την Σεβίγια

Την 3η διαδοχική της νίκη στην Πριμέρα Ντιβιζιόν σημείωσε η Σεβίγια, η οποία υπερκέρασε και το εμπόδιο της Αθλέτικ Μπιλμπάο κερδίζοντας με 2-0 εντός έδρας.

Οι Ανδαλουσιάνοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και πριν συμπληρωθούν 25 λεπτά αγώνα, ο Γκαμεϊρό εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Βιτόλο και άνοιξε το σκορ. Μετά την επίτευξη του γκολ η ομάδα του Ουνάι Έμερι ανέβασε κι άλλο στην απόδοσή της, όμως καμία από τις προσπάθειες που δημιούργησε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, δεν βρήκε στόχο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 59 κέρδισαν. Ο Γκαμεϊρό που ανέλαβε την εκτέλεση δεν λάθεψε από τα 11 βήματα, δίνοντας… αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στον χρόνο που απέμενε δεν άλλαξε κάτι και το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Με αυτη τη νίκη, η Σεβίγια έφτασε τους 29 βθμούς και αναρριχήθηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα, η Μπιλμπάο παρέμεινε στους 28 και υποχώρησε στην 8η.