Ξύπνησαν μνήμες… Μπάνβιτ

Το «νεκρό» δεκάλεπτο που στο τέλος στοίχισε στην ομάδα του Πρίφτη

Αν ο ΑΡΗΣ πρέπει να ψάξει τις αιτίες της χθεσινής ήττας στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό, αρκεί απλά να κοιτάξει στο καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε. Το χειρότερο του μέχρι στιγμής φέτος, όχι όμως και το μοναδικό.

Η χθεσινή 3η περίοδος, ξύπνησε στον ΑΡΗ μνήμες… Μπάνβιτ, όπου επίσης οι «κίτρινοι» είχαν ζήσει ένα εφιαλτικό δεκάλεπτο, τότε όμως ήταν το 4ο. Στο παιχνίδι της Πανόρμου, η ομάδα του Πρίφτη στο 30′ ήταν πίσω στο σκορ με 65-63, με τους Τούρκους να βάζουν απλά τα πάντα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 31-21, να παίρνουν την νίκη.

Για μία ομάδα όπως ο ΑΡΗΣ, η οποία φημίζεται για την πολύ καλή άμυνα της, σίγουρα τέτοια «νεκρά» διαστήματα μόνο συνηθισμένα δεν είναι. Οπως στην Μπάνβιτ όμως, έτσι και χθες δεν έπαιξε ρόλο μόνο η μετρία εικόνα της ομάδας αμυντικά αλλά και η… ρέντα του αντιπάλου.