Ο ΑΡΗΣ είναι το "Αφεντικό"

Ο ΑΡΗΣ έκανε το χρέος του και με το παραπάνω, ώστε να περιμένει τα αυριανά αποτελέσματα για να μάθει τους αντιπάλους του στο Last 32 στο EuroCup, ως πρώτος στον όμιλο του. Οι "κίτρινοι" σε ένα κατάμεστο Παλέ επικράτησαν με 73-52 της Μπάνβιτ με κορυφαίους τους ΜακΝίλ, Χάγκινς, Ουάιτ και Σίμτσακ.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε… φουριόζος και προηγήθηκε με 7-0 στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα, διαφορά όμως που δεν κράτησε για πολύ. Και αυτό γιατί ο Τζόνσον ήταν “καυτός” και παρά την άμυνα του ΜακΝίλ σκόραρε συνέχεια, τελείωσε την πρώτη περίοδο με 13 πόντους, με την Μπάνβιτ να απαντάει με ένα σερί 8-0 στο τέταρτο λεπτό (7-8). Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 12-15, πριν οι “κίτρινοι” με την είσοδο του Κοέν, βρουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση και μειώσουν σε 16-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Ο ΑΡΗΣ θέλησε από την αρχή της δεύτερης περιόδου να πιέσει στην άμυνα. Ο Τζόνσον τα… βρήκε σκούρα με τον Μούρτο ενώ η ευχάριστη έκπληξη ήταν ο Δίπλαρος, η παρουσία του οποίου έδωσε στους “κίτρινους” και στον κόσμο την ώθηση που χρειάζονταν. Έτσι με ένα κοντό σχήμα και “4άρι” τον Πελεκάνο, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 30-23 στο 17ο λεπτό και με 33-25 στο 18ο. Η Μπάνβιτ αντέδρασε και μείωσε σε 33-29 στο τέλος του ημιχρόνου.
Ο Άρης προσπάθησε να πάρει εκ νέου διαφορά στην τρίτη περίοδο αλλά η Μπάνβιτ κρατούσε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Όμως οι “κίτρινοι” κατάφεραν να βρουν λύσεις, από ΜακΝίλ και Ουότερς για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +5 (51-46). Η Μπάνβιτ μείωσε σε 52-50 και κάπου εκεί άρχισε το… κίτρινο πάρτι. Η άμυνα έτρωγε… σίδερα και αντιπάλους ενώ επιθετικά ο ΜακΝίλ ήταν ασταμάτητος. Ο ΑΡΗΣ κράτησε άποντη την Μπάνβιτ για περισσότερα από 4′ και 30΄΄ λεπτά και το σερί έφτασε στο 12-0 για το 64-50 στο 37ο λεπτό. Το τρίποντο του ΜακΝίλ με το οποίο έκανε το 67-51, σήμανε το τέλος του αγώνα και το πάρτι άρχισε και στην κερκίδα, με το τελικό 72-53 να κρίνεται δικαιότατο. Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-29, 51-46, 72-53.
ΑΡΗΣ: Δήμας, Πελεκάνος, Φλιώνης 2, Δίπλαρος, Σίμτσακ (7ρ.), Ζάρας 5 (1), Ουάιτ 12 (2), Ουότερς 6 (2), Χάγκινς 12 (9ρ.), Κοέν 10 (1), Μούρτος 5 (1), ΜακΝίλ 20 (4).
Μπάνβιτ: Ουλουσού 2, Φόρτσον 8, Τζόνσον 20 (2), Σλότερ 2, Τσεσίμ 4, Σίμονς, Βίντμαρ 6, Μόερμαν 6 (2), Αλτουνμπέι, Γιλμάζ, Γιλντιρίμ, Καρμάικλ 5.