Ξανά στον ίσιο δρόμο η Ντόρτμουντ

Ό,τι μπορεί για να μην αφήσει την Μπάγερν να ξεφύγει κάνει η Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί, συνέχισαν με νίκες στην Γερμανία, επικρατώντας 4-1 κόντρα στην Άιντραχτ.

Η ομάδα της Φρανκφούρτης αιφνιδίασε στο 6ο λεπτό με έξυπνο σουτ του Μάιερ, όμως δεν μπόρεσε να αντέξει στην αφόρητη πίεση των γηπεδούχων. Η απάντηση ήρθε με τον Μχιταριάν στο 24’ και τα πράγματα έγιναν ακόμη δυσκολότερα για τους φιλοξενούμενους στο τέλος του ημιχρόνου όταν αποβλήθηκε ο Μεντόγιεβιτς για πέναλτι στον Κάστρο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ομπαμεγιάνγκ, έστειλε την μπάλα άουτ, όμως στο δεύτερο 45λεπτο πήρε… το αίμα του πίσω με γκολ στο 57’. Η νίκη «καθάρισε» στο 61’ με τέρμα του Χούμελς, ενώ το τελικό σκορ έγραψε ο Ράμος στο τέλος (86’).