Κρατάει την εμφάνιση και τον βαθμό

Καλή εμφάνιση για τους «κίτρινους», παρά την ήττα

Μία ήττα… με κέρδη είναι αυτή που γνώρισε σήμερα ο ΑΡΗΣ από τον Ολυμπιακό στην Μίκρα, με 2-3 σετ, στο ντέρμπι για την 8η αγωνιστική της Βόλεϊ Λιγκ.

Απέναντι στους πρωτοπόρους της βαθμολογίας «ερυθρόλευκους», οι οποίοι είχαν να χάσουν σετ από την 1η αγωνιστική, οι «κίτρινοι» όχι μόνο πάλεψαν, αλλά λίγο έλειψε να πάρουν και μία μεγάλη νίκη, ωστόσο αρκέστηκαν σε έναν σημαντικό βαθμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΑΡΗ να είναι σαρωτικός στο 1ο σετ και να το κατακτά με 25-13. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ολυπιακός πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στις αρχές του 2ου σετ (1-2). Οι γηπεδούχοι ζόρισαν ναι μεν αρκετά την ομάδα του Πιάτσα, αυτή όμως έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 1-2 σετ, με τους «κίτρινους» να έχουν σε αρκετά σημεία παράπονα από την διαιτησία.

Η απάντηση του ΑΡΗ ήρθε στο τέταρτο σετ, όπου επικράτησε στις λεπτομέρειες με 27-25, στο τάιμ μπρέικ όμως μίλησε η ποιότητα των φιλοξενούμενων και έτσι ήρθε η ήττα για την ομάδα του Μέλκα.

Τα σετ: 25-13, 21-25, 21-25, 27-25, 8-15