Διέλυσε την Κουμπάν στην παράταση η Χίμκι

Καταιγιστική ήταν η Χίμκι στη δεύτερη παράταση, καθώς με τους 19 πόντους που σημείωσε (!), νίκησε 101-88 την Λοκομοτίβ και έτσι διατήρησε το εντός έδρας αήττητο στη Μόσχα ύστερα από έξι παιχνίδια στην VTB League.

Ο Χρήστος Παππάς ήταν στον πάγκο της ομάδας από το Κουμπάν, καθώς ο Γιώργος Μπαρτζώκας είναι στην Ελλάδα για την κηδεία του πατέρα του.

Και οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στην κανονική περίοδο. Περίπου 10’’ πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας, ο Ράις με 1/2 βολές έκανε το 74-74, με τον Ντιλέινι να αστοχεί σε δίποντο σχεδόν με την εκπνοή και έτσι το ματς να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο. Μάλιστα, με δύο εύστοχες βολές του πρώην γκαρντ του Πανιωνίου έστειλαν το ματς στη δεύτερη παράταση, καθώς έγινε το 82-82, με τους Κλαβέρ και Ντιλέινι να αστοχούν σε διαδοχικά τρίποντα!

Τρομερή εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Αλεξέι Σβεντ με 32 πόντους και 12 ασίστ, ενώ από την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στον όμιλο της Ευρωλίγκας κορυφαίος ήταν ο Μπρόεκοφ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 42-41, 57-62, 74-74 κ.α., 82-82 (α’ παρ.), 101-88