Ορθιος στο θρίλερ της Μίκρας!

Πρώτη νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές για την ομάδα του Γιάννη Μέλκα

Ο ΑΡΗΣ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Μίκρας, επικρατώντας του τυπικά γηπεδούχου Ηρακλή με 3-2 σετ, για την 7η αγωνιστική της Βόλεϊ Λιγκ.

Σε ένα ματς με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ και ένα αγχωτικό φινάλε, οι «κίτρινοι» στάθηκαν όρθιοι και ήταν καλύτεροι στα κρίσιμα σημεία, επιστρέφοντας στον δρόμο των επιτυχιών μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Το εντυπωσιακό 17-25 του ΑΡΗ στο 1ο σετ έφερε χαμόγελα για τους «κίτρινους», τα οποία ωστόσο δεν κράτησαν πολύ. Τα δύο επόμενα σετ ανήκαν στον Ηρακλή, ο οποίος ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και βρέθηκε σε θέση οδηγού για την νίκη. Εκεί όμως ήρθε και η αντίδραση του ΑΡΗ.

Με φοβρό ξεκίνημα στο 4ο σετ (0-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), η ομάδα του Μέλκα έφτασε εύκολα στο 2-2 (14-25), πάλι όμως οι  γηπεδούχοι της έβαλαν δύσκολα στο τάι μπρέικ. Ο «Γηραιός» προηγήθηκε με 8-4, πριν όμως ο ΑΡΗΣ κάνει την αντεπίθεση του και φτάσει στο 15-13, με το οποίο πήρε δύο σημαντικούς βαθμούς.

Τα σετ: 17-25, 25-23, 25-20, 14-25, 13-15.