Επαγγελματική… νίκη

Ο ΑΡΗΣ συνέχισε με νίκη στο Αλεξάνδρειο, επικρατώντας της Κηφισιάς με 81-68 και κορυφαίους τους Ουάιτ, Χάγκινς και ΜακΝίλ και μεγάλο "όπλο" του και πάλι την άμυνα.

Οι “κίτρινοι” είχαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έκαναν μία κακή τρίτη περίοδο αλλά στο τέλος “καθάρισαν” σχετικά εύκολα την υπόθεση νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ κυρίως χάρη στον ΜακΝίλ κατάφερε να διατηρεί ένα προβάδισμα στο μεγάλυτερο διάστημα, ξέφυγε με τέσσερις (13-9) στο πέμπτο λεπτό και έκλεισε μπροστά με 18-15 στο δέκατο λεπτό. Η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 25-19, αλλά η συνέχεια ανήκε στον ΑΡΗ ο οποίος κατάφερε χάρη στην άμυνα του να προηγηθεί με δέκα πόντους (30-20) στο 14ο λεπτό. Ο Χάγκινς με οκτώ συνεχόμενους πόντους διατήρησε τους “κίτρινους” στο +10 (38-38), ενώ η διαφορά έφτασε στους 12 (40-28), πριν το 42-33 του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ αντιμετώπισε προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία με τον Λάουρι της Κηφισιάς να δημιουργεί προβλήματα. Έτσι η διαφορά άρχισε να… ροκανίζεται με αποτέλεσμα να πέσει στους τέσσερις (47-43) στο 25 λεπτό, πριν οι “κίτρινοι” χάρη στον Ουάιτ, αντιδράσουν και προηγηθούν με 56-45 στο 27ο λεπτό. Η Κηφισιά όμως επέμεινε και μπόρεσε να μειώσει σε 61-57 με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.
Οι “κίτρινοι” μπήκαν αποφασισμένοι στο τέταρτο δεκάλεπτο για να τελειώσουν την υπόθεση νίκη. Με καλή άμυνα, κυρίως πάνω στον Λάουρι και λύσεις στην επίθεση πρώτιστα από τον Ουάιτ, η διαφορά και πάλι πήγε στους εννέα πόντους (70-61) στο 34ο λεπτό ενώ η διαφορά πήγε στους 10 (73-63) στο 37ο λεπτό και κάπου εκεί τελείωσε το θέμα νίκη για τους “κίτρινους”. Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-33, 61-57, 81-63.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος 3 (1), Ουάιτ 19 (3), Ουότερς 6, Χάγκινς 14 (8ρ.), ΜακΝίλ 16 (1), Ξανθόπουλος, Τσούπκοβιτς 8 (1), Φλιώνης, Ζάρας, Κοέν 11, Μούρτος 4, Σίμτσακ.
Κηφισιά (Λημνιάτης): Γκίκας 8 (1), Κασελάκης 13 (1), Χρυσικόπουλος 2, Χογκ 3, Γλυνιαδάκης 8, Λάουρι 15 (2), Ντ. Στίγγερς 5 (1), Πόποβιτς 2, Σταμάτης, Τζ.Στίγγερς 5 (1), Σμιθ 7, Σπυριδωνίδης.