"Καλώς τον πελάτη"…

Ο ΑΡΗΣ έκανε το "δύο στα δύο" κόντρα στην Ούνιξ αφού μετά το διπλό στο Καζάν, επικράτησε στο Αλεξάνδρειο με 76-70 και πλέον βλέπει ακόμα και την πρώτη θέση του ομίλου του, έχοντας το απόλυτο πλεονέκτημα κόντρα στους Ρώσους. Εξαιρετικοί ΜακΝίλ, Κοέν, Ουότερς στην επίθεση με τους "κίτρινους" να δείχνουν χαρακτήρα αν και βρέθηκαν να χάνουν και με δέκα πόντους στην πρώτη περίοδο.

Ο Λάνγκφορντ ήταν το μεγάλο πρόβλημα για τον ΑΡΗ στην πρώτη περίοδο και με δικούς του πόντους, η Ούνιξ προηγήθηκε με 2-12 στο πέμπτο λεπτό, με τους “κίτρινους” να αντιμετωπίζουν τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση. Η είσοδος του Τζέικ Κοέν έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα και η διαφορά έπεσε στους 5 (11-16), αλλά αμυντικά οι παίκτες του Πρίφτη είχαν πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Λάνγκφορντ, ο οποίος έβαλε μπροστά την ομάδα του Καζάν στο πρώτο δεκάλεπτο (13-20).
Στην δεύτερη περίοδο οι “κίτρινοι” προσπάθησαν από την αρχή να κάνουν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να μειώσουν σε 25-28 στο 16ο λεπτό αλλά η Ούνιξ αντέδρασε και προηγήθηκε με 25-32. Οι παίκτες του ΑΡΗ είχαν βρει ρυθμό όμως για να μπορέσουν να πιέσουν στην άμυνα και επιθετικά με τον Κοέν να συνεχίζει να δίνει πόντους, η διαφορά έπεσε στους δύο πόντους (32-34) στο τέλος του ημιχρόνου.
Ο Ντόμινικ Ουότερς έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος, και ο ΑΡΗΣ με ένα επιμέρους σκορ 8-2 κατάφερε να προηγηθεί με 40-36 στο 23ο λεπτό. Έκτοτε καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσονται στην πρωτοπορία και τελικά τον ΑΡΗ να κλείνει μπροστά την τρίτη περίοδο με 56-55. Ο ΜακΝίλ άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και το έδειξε πολύ νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο με “γκολ φάουλ” κάνοντας το 69-65. Οι συμπαίκτες του ακολούθησαν, συνέχισαν την εξαιρετική άμυνα πάνω στον Λάνγκφορντ ο οποίος μετά το πρώτο ημίχρονο είχε τεράστιο πρόβλημα, με αποτέλεσμα οι “κίτρινοι” να κάνουν ένα σερί 11-4 και να προηγηθούν με 67-59 στο 34ο λεπτό, με την διαφορά στους 8 πόντους. Κάπου εκεί οι παίκτες του Πρίφτη αντί να… καθαρίσουν το παιχνίδι, έδωσαν την ευκαιρία στην Ούνιξ να αντιδράσει και να μειώσει σε 70-69, με βολές του Λάνγκφορντ στα 39΄΄ δευτερόλεπτα. Ο Ουάιτ “έφαγε” χρόνο και πήρε το φάουλ, κάνοντας με δύο βολές το 72-69. Οι “κίτρινοι” στην συνέχεια πίεσαν για να μην δεχθούν τρίποντο, ο Ουότερς έκανε φάουλ πάνω στον Λάνγκφορντ, ο οποίος στα 13 δευτερόλεπτα έκανε 1/2 βολές (72-70). Ο Αμερικανός του ΑΡΗ ο οποίος φημίζεται για την ψυχραιμία του και την ευστοχία του στις βολές στα τελυεταία δευτερόλεπτα, δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 74-70 στα δέκα δευτερόλεπτα. Ο Λάνγκφορντ προσπάθησε να μειώσει με τρίποντο, αστόχησε και ο Χάγκινς διαμόρφωσε το τελικό 76-70.

Δεκάλεπτα: 13-20, 32-34, 56-55, 76-70.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 1, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 6 (5 ριμπ.), Ουότερς 19, Ζάρας 5, Χάγκινς 14 (6 ριμπ.), Κοέν 14, Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 15 (6 ριμπ., 4 ασίστ).

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λάνγκφορντ 25 (6 ριμπ., 5 λάθη), Πονκρασόφ 6, Παρακχούσκι 11 (13 ριμπ.), Κόλομ 11, Λικχοντέι 2, Μπάνιτς, Πανίν, Καϊμακόγλου 11 (9 ριμπ.), Ουίλιαμς, Μιλάκνις.