Χαμηλή… πτήση για Βεζένκοφ

Παρά το γεγονός πως ο Ίαν Βουγιούκας ήταν… συγκινητικός, κάνοντας ό,τι μπορούσε, η Ζαλγκίρις ηττήθηκε 85-78 από την ανώτερη Μπαρτσελόνα, για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Πρώτος σκόρερ για τους Καταλανούς ήταν ο Άντε Τόμιτς με 18 πόντους, με τον Αρόγιο να προσθέτει άλλους 12. Από ‘κει και πέρα, ο Στράτος Περπέρογλου είχε 6 πόντους, ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ έμεινε στους 2. Από την άλλη, για τους πρωταθλητές Λιθουανίας, ο Σεϊμπούτις είχε 18 πόντους, ενώ ο Έλληνας σέντερ είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από τα πρώτα λεπτά του ματς, η Ζαλγκίρις έδειξε πως θα πουλούσε πολύ ακριβά το… τομάρι της και γι’ αυτό συντηρούσε ένα καλό προβάδισμα μέχρι τα μισά (15-10). Στον εναπομείναντα χρόνο του πρώτου δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με τους Ντόελμαν και Περπέρογλου, μειώνοντας στον πόντο τη διαφορά (23-22). Αφότου πέρασε το πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Πασκουάλ πήραν το προβάδισμα (27-29), με τους πρωταθλητές Λιθουανίας να δείχνουν… σφυγμό και να φέρνουν το ματς στα ίσα (33-33). Ωστόσο, τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Ρίμπας και Τόμιτς πήραν από το… χέρι την ομάδα τους και την έστειλαν στα αποδυτήρια με το +6 (39-45).

Ήδη από το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα έδειχνε την ανωτερότητά της συντηρώντας μία διαφορά ασφαλείας (43-50). Μάλιστα, οι Καταλανοί δεν άργησαν να πάνε σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά (47-57), την οποία διατήρησαν στα ίδια επίπεδα μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου (57-67). Οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας ακόμη και στο +14 (65-79). Η Ζαλγκίρις, από την άλλη, δεν έδειχνε ότι μπορεί να κάνει την ολική επαναφορά και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη με 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 39-45, 57-67, 78-85

Ζαλγκίρις (Κράπικας): Βένε 4, Λεκαβίτσιους 2, Πότσιους, Καλνιέτις 7 (1), Σεϊμπούτις 18 (1), Μότουμ, Γιανκούνας 17 (1), Βουγιούκας 16, Γιαβτόκας 6, Βετσβάγκαρς, Χάνλαν 2, Ουλανόβας 6.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 10, Ρίμπας 11 (1), Λαουάλ 2, Αμπρίνες 3 (1), Ναβάρο 10 (2), Σατοράνσκι 7 (1), Βεζένκοφ 2, Σάμιουελς 4, Όλεσον, Αρόγιο 12 (2), Περπέρογλου 6 (2), Τόμιτς 18.