Γλίτωσε την… αυτοκτονία ο ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ γλίτωσε την… αυτοκτονία αφού μετέτρεψε μία άνετη νίκη σε μία αγχωτική επικράτηση στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν με 19 πόντους, βρέθηκαν στο -1 αλλά τελικά επικράτησαν με 70-66, με κορυφαίο τον Κοέν, ο οποίος πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο με 13 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο ΑΡΗΣ από την αρχή πάτησε… γκάζι και κατάφερε με κορυφαίο τον Ουάιτ να προηγηθεί με 15-6 στο έκτο λεπτό, ενώ έκλεισε μπροστά την πρώτη περίοδο με 23-12. Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα του ΑΡΗ ήταν πολύ σκληρή και δεν έδωσε διαδρόμους ή ελεύθερα σουτ στην Στεάουα. Οι “κίτρινοι” με τον Κοέν να μπαίνει… ζεστός, κατάφεραν να προηγηθούν με 31-18, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 19 πόντους (38-19) στο 18ο λεπτό, πριν από το 42-25 του πρώτου ημιχρόνου.
Οι “κίτρινοι”… ξέχασαν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο στο τρίτο δεκάλεπτο. Καμία συνοχή στην επίθεση, ανοιχτή άμυνα και χωρίς διάθεση, είχε ως αποτέλεσμα η Στεάουα να χτυπήσει το “καμπανάκι” με ένα σερί 7-0 (42-32). Αλλά ο ΑΡΗΣ δεν το άκουσε με την ρουμανική ομάδα να συνεχίζει να κυριαρχεί και να μειώνει σταθερά την διαφορά η οποία έφτασε στον… πόντο (50-49) με την λήξη της τρίτης περιόδου, ένα διάστημα όπου το επιμέρους σκορ ήταν 8-24 (!!!).
Στην τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ αρχικά δεν έδειχνε να… ξυπνάει και η Στεάουα προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με 54-55 στο 33ο λεπτό. Ο ΜακΝίλ πήρε… μπρος και με έξι πόντους έκανε το 60-59 όμως τραυματίστηκε σε μία αμυντική του προσπάθεια και κάθισε στον πάγκο. Οι “κίτρινοι” συνήλθαν από το σκο του τραυματισμού του Αμερικανού κια με δίποντο του Μούρτου προηγήθηκαν με 64-63. Ο Τζέικ Κοέν πέτυχε το μεγάλο τρίποντο, κάνοντας το 67-63 και με μόλις 13 δευτερόλεπτα να απομένουν. Οι Ρουμάνοι προσπάθησαν για το… θαύμα, αλλά ο Ουότερς με 3/4 βολές έδωσε τέλος στα όνειρα τους κάνοντας το 70-66 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Τα δεκάλεπτα: 23-12, 42-25, 50-49, 70-66.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 1, Πελεκάνος 9 (2), Τσούπκοβιτς 4, Ουάιτ 15 (1), Ουότερς 3, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 6, Κοέν 12 (2), Μούρτος 7 (1), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 8.
Στεάουα: Σζιχάρτο 2, Ροσού, Άμις 7, Νικουάρα 10, Λι 14, Ράσιτς 12 (1), Κούπερ 3, Ικοβλέφ 8 (1), Μαρίνοβιτς 10 (3),