Ήττα στην πρεμιέρα για το χάντμπολ

Την ήττα από τον Α.Ο. Ιωαννίνων με 26-27 γνώρισε στο κλειστό της Μίκρας η ομάδα χάντμπολ του ΑΡΗ, για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Α2 εθνικής

Η ομάδα του Θ. Γαγάτση ξεκίνησε δυνατά στο 1ο ημίχρονο είχε τον έλεγχο του ρυθμού και στο διάστημα 15’-25’ έχτισε μια διαφορά 5 γκολ. Οι τραυματισμοί όμως των Τσαγκαράκη και Βιτάνογλου που έμειναν για αρκετά λεπτά εκτός αγώνα καθώς και η αυστηρή αποβολή με 3 δίλεπτα του Ντόβα μόλις στο 34’, δημιούργησε νευρικότητα στην ομάδα και έδωσε την ευκαιρία στους αντίπαλους να μειώσουν τη διαφορά.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στο σκορ, χωρίς όμως κάποια από τις δύο να μπορεί να πάρει απόσταση ασφαλείας. Τελικά οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί και τυχεροί, καταφέρνοντς να φύγουν με το «διπλό».

Πεντάλεπτα : 3-3, 6-5, 7-6, 10-6, 13-9, 14-12(ημ.), 15-16, 17-17, 19-20, 21-22, 23-24, 26-27(τελ.)

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θ. Γαγάτσης) : Ρούσος, Μολφέτας, Τσαγκαράκης 6, Βιτάνογλου 5, Μωυσής, Παπατέρπου, Ψωμαθιανός, Γιαβρόγλου 3, Καλιανίδης 6, Μεϊμαρίδης, Μουρατίδης, Γεώργεβιτς 1, Ντόβας 1, Δινάλης 2, Παπαχρήστου 1, Αδαμίδης 1.

Διαιτητές : Κατσίκης – Μιχαηλίδης.

Δίλεπτα : 9 – 6

Κόκκινες : —

Πέναλτυ : 2/3 – 2/2

Συνέχεια στο πρωτάθλημα το ερχόμενο Σάββατο 24/10 στις 7 μ.μ. στο κλειστό της Πολίχνης με αντίπαλο τον Δία Πολίχνης.