Εύκολο… απόγευμα για ΑΡΗ

Ο ΑΡΗΣ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στα Τρίκαλα στο πλαίσιο του τουρνουά της Δόξας Λευκάδας, επικρατώντας με το επιβλητικό 93-58, δείχνοντας ότι αρχίζει να βρίσκει ρυθμό. ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΛΕΥΚΑΔΑ: ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΜΟΥΡΕΛΗΣ

Τα Τρίκαλα αιφνιδίασαν τον ΑΡΗ και προηγήθηκαν με 3-7 στα πρώτα λεπτά, αλλά η αντίδραση των “κίτρινων” ήταν άμεση. Με ένα σερί 18-0 κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, κρατώντας τα Τρίκαλα άποντα για περίπου επτά λεπτά, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 21-9.
Οι “κίτρινοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τον Χάγκινς να κλέβει την παράσταση και να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 32-13 στο 14ο λεπτό και συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο με την διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, φτάνοντας στους 25 πόντους (43-18) και να κλείνει στους 23 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45-22).
Τίποτα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον ΑΡΗ να προηγείται με 30 πόντους (53-33) στο 25ο λεπτό και να κλείνει την περίοδο στο +24 (66-42). Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα προσπάθησαν να… μαζέψουν την διαφορά, με τους “κίτρινους” να δοκιμάζουν αρκετά σχήματα κυρίως στην άμυνα με πίεση σε όλο το γήπεδο. Το τελικό 93-58 φανερώνει την διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες.
Τα δεκάλεπτα: 21-9, 45-22, 66-42, 93-58.

ΑΡΗΣ (Νίκου): Ξανθόπουλος 6, Δήμας, Πελεκάνος 10 (1), Τσούπκοβιτς 12 (2), Ουάιτ 11, Ουότερς 5 (1), Ζάρας 8 (2), Χάγκινς 12, Κοέν 4, Μούρτος 6, Σίμτσακ 5, ΜακΝίλ 14.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ντόουελ 8 (1), Σακό 19 (1), Τσιτούλης 3 (1), Σιόλογκας, Κόνκερ 7, Κουκούλας, Ρόμπινσον 8 (1), Τινγκ 5, Τσιάρας 8 (1).