Επίδειξη δύναμης

Σκορ και θέαμα από τους «κίτρινους»

Εύκολο αποδείχθηκε το έργο του ΑΡΗ απέναντι στην Κουζόφ από τα Σκόπια, της οποίας επικράτησε με 90-65 στο πρώτο του παχινίδια για τα Μαυροσκούφεια στο Αλεξάνδρειο.

Ο ΑΡΗΣ από την αρχή πήρε το προβάδισμα στο σκορ και δεν το άφησε σε καμία στιγμή της αναμέτρησης με ηγέτη τον ΜακΝίλ ο οποίος έδειξε στοιχεία του ταλέντου του. Οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 13-4 στο πέμπτο λεπτό και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (24-11), παίζοντας μία ποιεστική επιθετική άμυνα κόντρα στην Κοζούφ, ενώ επιθετικά ΜακΝιλ και Ουάιτ είχαν λύσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά… άνοιξε περισσότερο για τον ΑΡΗ ο οποίος παρά τις αλλαγές δεν έχασε τον ρυθμό του, κυρίως στην άμυνα κόντρα στην ομάδα των Σκοπίων. Με δίποντο του Κοέν το σκορ έγινε 35-15 στο 14ο λεπτό ενώ η φάση του αγώνα ήρθε λίγο αργότερα με τον… ανεμόμυλό του Ουάιτ, ένα εντυπωσιακό κάρφωμα που ξεσήκωσε τους φιλάθλους στο Αλεξάνδρειο. Το 53-30 του πρώτου ημιχρόνου κρίνεται απόλυτα φυσιολογικό με τους “κίτρινους” να κυριαρχούν απόλυτα.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του ΑΡΗ έπεσε με αποτέλεσμα η Κόζουφ να καταφέρει να μειώσει σε 69-50 στο 30ο λεπτό.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου μία επιθετική έξαρση του ΜακΝίλ οδήγησε τον ΑΡΗ σε ένα επιμέρους 11-1 για να φτάσει η διαφορά για πρώτη φορά στους 30 πόντους (81-51) στο 34ο λεπτό. Στην συνέχεια ο Θωμάς Νίκου έκανε πολλές αλλαγές, συνέχισε να δοκιμάζει σχήματα και έτσι η διαφορά έπεσε στο τελικό 90-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 53-30, 69-50, 90-65.
ΑΡΗΣ (Νίκου): Ξανθόπουλος 2 (8ασ.), Δήμας 2, Πελεκάνος 8, Τσούπκοβιτς 6, Φλιώνης, Ουάιτ 14 (1), Ουότερς 9 (1), Δίπλαρος 2, Χάγκινς 15, Σίμτσακ, Πουλιανίτης 3 (1), ΜακΝίλ 18 (3), Κοέν 11.
Κόζουφ (Μίτεφ): Πεν 23 (3), Αποστόλοφ 2, Νατσέφσκι 9 (1), Δελιπέτροφ 1, Γιοτσέφσκι, Στέργιοφ 4, Γκλάτσεφ 3 (1), Γκοτσέφσκι 11 (2), Σοκόλοφ 2, Νέσοβιτς 10.