Η απίστευτη αυτοθυσία της Τσινέκε…

Δεν τα κατάφεραν ούτε απέναντι στην Ιρλανδία οι διεθνείς μας καθώς ηττήθηκαν με 47-60 και κατέλαβαν την όγδοη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα β΄ κατηγορίας που ολοκληρώνεται σήμερα στα Σκόπια.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ιρλανδία προηγήθηκε με δέκα πόντους διαφορά (10-20) και διατήρησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα στο σκορ. Η εθνική ομάδα προσπάθησε να μπει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης (19-22 και 33-38) αλλά η προσπάθεια δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Στη τελευταία περίοδο η διαφορά είχε παγιωθεί πάνω από τους 10 πόντους και έφτασε και στους 15 (45-60 στο 38’).

Δεκάλεπτα: 10-20, 21-31, 33-43, 47-60
ΕΛΛΑΔΑ(Μπακογεώργος): Φάρου, Τσινέκε Κ. 9 (4/8β., 1/5δ., 1/3τρ., 4ρ., 4ασ. 3κλ.), Μυλωνάκη 8 (4/6δ., 5ρ.), Χατζηβασιλείου 2, Δημητριάδου 4 (5ρ.), Χρυσανθίδου, Παναγιωτοπούλου, Αναστασοπούλου 14 (8/11β., 6ρ., 3ταπ.), Τσιχλάκη 8(1), Κοντογεώργου 4 (10ρ.), Καραμπάτσου.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Μπίρνε 2, Φιν 11 (2), Τιέρναν 8 (2), Χούσντενς 7, Μαγκουαϊρ, Φέλαν, Σκάνελ 8 (1), Μέρφι 8 (1), Ντόλεϊ, Μέλια 14, Μάστερσον, Κρεϊν 2.

Αυτό που συγκλόνισε βέβαια είναι η απίστευτη αυτοθυσία της Έλενα Τσινέκε. Η διεθνής παίκτρια του Αρη είχε πάθει τράβηγμα στο ορθό μηραίο (τετρακέφαλο) από την προετοιμασία και έκανε κάθε μέρα θεραπεία για να αγωνιστεί στους πρώτους αγώνες χωρίς να συμμετέχει στις προπονήσεις.

Στο παιχνίδι με τη Λιθουανία έπαθε θλάση, αποσύρθηκε στο ημίχρονο και δεν ξανάπαιξε μέχρι το τέλος του τουρνουά.

Η αδελφή της Κατερίνα όμως που προσπάθησε να παίξει και για την Ελενα, είχε εξαιρετική παρουσία στους αγώνες και βοήθησε τα μέγιστα στην προσπάθεια που κατέβαλαν οι Ελληνίδες παίκτριες.