Δυσκολεύει η πρόκριση

Σταμάτησε το σερί των εντυπωσιακών εμφανίσεων για τις Κατερίνα και Έλενα Τσινέκε του ΑΡΗ.

Την αστοχία της πλήρωσε η Εθνική που βρέθηκε από την αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 7-23, όμως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατάφερε να επιστρέψει σε απόσταση… βολής τόσο στο ημίχρονο (25-28), όσο και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (41-45). Κάπου εκεί η Λευκορωσία ανέβασε ξανά την απόδοσή της και πήρε τη νίκη με το τελικό 45-60.

Η Εθνική χρειάζεται πλέον νίκη επί της Λιθουανίας με διαφορά μεγαλύτερη των 8 πόντων και ταυτόχρονα ήττα της Πολωνίας από τη Λευκορωσία για να προκριθεί στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Β’ κατηγορίας που διεξάγεται στην ΠΓΔΜ.

Σε “ρηχά” νερά παρεέμειναν οι δύο “κιτρινόμαυρες. Η Έλενα Τσινέκε αγωνίστηκε 18 λεπτά και είχε 2 πόντους (1/1 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ η Κατερίνα ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς πόντο (0/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 7-23, 25-28, 41-45, 45-60

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Φάρου 3 (1), Κ. Τσινέκε, Ε. Τσινέκε 2, Μυλωνάκη, Χατζηβασιλείου 6 (2), Χρυσανθίδου, Παναγιωτοπούλου-Ανδριτσοπούλου 2, Ανασστασοπούλου 18, Τσιχλάκη 4, Κοντογεωργού 8 (13ρ.), Καραμπάτσου.

Λευκορωσία:  Βασίλιεβιτς 2, Μαλάσκα 12, Σκίμπα, Χαρμπάκοβα 7 (1), Βασιλέουκα 24 (6), Ντζιάτσεκ, Μάσκο 9, Κρίστσικ 6, Κριζάνουσκαγια.