Πρώτη ήττα για τις Κορασίδες

Δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της η Εθνική Κορασίδων – Τι έκαναν οι Έλενα και Κατερίνα Τσινέκε του ΑΡΗ.

Η αστοχία στην επίθεση και ένα κάκιστο 5λεπτο (από το 18′ μέχρι το 23′) έφεραν την πρώτη ήττα για τα κορίτσια του Τάκη Μπακογεωργου στα πλαίσια του Ευρωμπάσκετ Β’ κατηγορίας που διεξάγεται στην Στρούγκα της ΠΓΔΜ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρισκόταν κοντά στο σκορ μέχρι το 18′,  όμως η συνέχεια αποδείχθηκε καταστροφική. Το σκορ σε εκείνο το χρονικά σημείο ήταν 25-23 υπέρ της Πολωνίας, ωστόσο με επιμέρους σκορ 17-2 η διαφορά ξέφυγε στο +17 (42-25) στο 23′. Η Εθνική προσπάθησε στην τελευταία περίοδο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, έφτασε στο -5 (48-43 στο 35′) χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Τον ΑΡΗ εκπροσώπησαν σε έναν ακόμα αγώνα της Εθνικής οι αδερφές Τσινέκε. Η Κατερίνα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 2 πόντους (1/4 δίποντα), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 14 λεπτά συμμετοχής, ενώ η Έλενα αγωνίστηκε για 27 λεπτά και είχε 7 πόντους (2/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κόψιμο.

Δεκάλεπτα: 17-16, 32-23, 45-30, 57-50.

Πολωνία: Σκοπ 3 (1), Μακόφσκα 13 (1), Ζιενιέφσκα 2, Ρινγκ 5 (1), Μάκουρατ 13 (3), Σκρόσκα 5 (1), Σιντλόφσκα 3 (1), Νιελάσνα 11, Βινκόφσκα 2..
Ελλάδα (Μπακογεώργος): Φάρου, Τσινέκε Κ. 2, Τσινέκε Ε. 7 (1), Μυλωνάκη, Χατζηβασιλείου 5 (1), Δημητριάδου, Χρυσανθίδου, Παναγιωτοπούλου, Αναστασοπούλου 15, Τσιχλάκη 12 (1), Κοντογεώργου 9 (1), Καραμπάτσου