Πρεμιέρα με νίκη για τις Κορασίδες

Δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση η Εθνική Κορασίδων στην πρεμιέρα της στο Eurobasket Β΄ κατηγορίας που διεξάγεται στην πόλη Στρούγκα της ΠΓΔΜ – Τι έκαναν οι δύο παίκτριες του ΑΡΗ

Χαρακτηριστικό της ανωτερότητας της Εθνικής είναι το γεγονός ότι η Νορβηγία έμεινε άποντη στο πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο, ενώ τους πρώτους της πόντους τους σημείωσε στο 13΄. Όπως φανερώνει το τελικό σκορ, το έργο των κοριτσιών του Τάκη Μπακογεωργού ήταν αρκετά εύκολο καθώς πήραν από νωρίς το προβάδισμα και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η Κατερίνα Τσινέκε έμεινε στο παρκέ για 16:35 χωρίς όμως να σκοράρει (0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα), πήρε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.

Η Έλενα Τσινέκε αγωνίστηκε για 23:24 λεπτά, είχε 4 πόνοτυς (2/6 δίποντα, 0/7 τρίποντα), πήρε 7 ριμπάουντ, ενώ είχε επίσης 1 κλέψιομο και 1 κόψιμο.

Δεκάλεπτα: 10-0, 20-10, 35-10, 44-18

ΕΛΛΑΔΑ (Μπακογιώργος): Φάρου, Τσινέκε Α., Τσινέκε Ε. 4, Μυλωνάκη 7, Χατζηβασιλείου 3 (1), Δημητριάδου 3, Χρυσανθίδου, Παπακωνσταντίνου, Αναστασοπούλου 11 (13 ριμπ.), Τσιχλάκη 8 (0/10 τρίπ.), Κοντογεώργου 5 (1), Καραμπάτσου 3.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Κνούτσεν): Χάνεσταντ, Μίλντεσβεντ 5 (1), Σκόρπεν 9 (1), Ούγκεν, Νίλσεν, Φρέι, Μπέντσεν 2, Στέεν – Χάνσεν, Γιόχανσεν 2, Γκούντερσεν.