Νίκη για τις Νεανίδες

Περίφημα τα πήγαν τα κορίτσια του κ. Γερεουδάκη στον αγώνα με την Μ. Βρετανία για τις θέσεις 9-12 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β’ Κατηγορίας), δείχνοντας το πολύ καλό της πρόσωπο στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Νίκη για την Εθνική ομάδαν Νεανίδων που κέρδισε με τελικο σκορ 60-47 την Μ. Βρετανία και συνεχίζοντας με αυτοπεποίθηση στο Ευρωπαϊκό.

Η «γαλανόλευκη» δεν ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση, γεγονός που δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τις αντιπάλους της που προηγήθηκαν με 9-20 στο 10′. Η δεύτερη περίοδος, όμως, άνηκε στην Εθνική, η οποία «πάτησε» το… γκάζι και κάνοντας επιμέρους σκορ 19-2 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 28-22.

Η Εθνική διατήρησε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου κι έφτασε εντέλει στη νίκη με 60-47 έχοντας για κορυφαίες τη Μαρία Δανδουλάκη (19π., 8ρ.) και την Σταυριανή Βιντζηλαίου (10π., 10ρ., 5ασ.).

Η Εθνική την Κυριακή (9/8) θα αντιμετωπίσει μία εκ των Φινλανδία και Λευκορωσία για την 9η θέση της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 9-20, 28-22, 43-33, 60-47
Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 10 (3), Αρσενόγλου, Κατσαμούρη, Κολλάτου 7, Ντάνου 10 (2), Δημητριάδου 2, Γεροστεργίου, Τζιότζιου, Βιντζηλαίου 10, Δανδουλάκη 19.
Μ Βρετανία: Νέλσον 5 (1), Γκέιλ 8 (1), Ουίλκινσον, Π. Νικινάιτ 7, Σ. Ουίλκινσον 8, Ντέιβις 6, Τζορτζ, Τζόουνς 8, Ρόμπινσον-Μίλερ 4, Μπριέρλι, Γκρέι 1.