Ήττα στις λεπτομέρειες για Νέες

Η Εθνική Νέων Γυναικών έχασε με 56-59 στις λεπτομέρειες από την αντίστοιχη ομάδα της Αυστρίας, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της δεύτερης φάσης της δεύτερης κατηγορίας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μπάσκετ που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα, όμως , έμεινε «ζωντανή» στο «κυνήγι» της ανόδου.

Η Αυστρία προηγήθηκε με 19-13, αλλά η Εθνική το «γύρισε» και έφτασε στο 21-20 με τη Χριστινάκη. Οι Αυστριακές εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Ελλάδας και ξέφυγαν με 27-21 και 31-25. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ελλάδα με τρεις πόντους πίσω.

Με προσπάθειες της Φασούλα, η Εθνική μείωσε στο -1, ενώ η Χριστινάκη έδωσε το προβάδισμα με +1 δύο φορές. Με καλάθι της Κυρατζή έγινε το 45-42, όμως η Αυστρία έβρισκε λύσεις από τις Φους –Ρομπέτιν και Κόιζαρ. Η Γουαϊλντμπάτσερ έκανε με τρίποντο το 47-45 για να απαντήσει άμεσα η Χριστινάκη (47-47), ενώ οι Φασούλα και Γούναρη έκανα το 51-47.

Οι Αυστριακές ισοφάρισαν, όμως η Χριστινάκη έδωσε ξανά προβάδισμα στην Εθνική. Η Φους-Ρομπέτιν ισοφάρισε σε 53-53, αλλά η Χριστινάκη έκανε το 55-53. Η Κόιζαρ ισοφάρισε σε 55-55, 43’’ πριν το τέλος. Στα 35’’, η Φασούλα αστόχησε σε σουτ για να έρθει η Κόιζαρ με τρίποντο, 16’’ πριν το τέλος, να κάνει το 58-55 και να «καθαρίσει το ματς.

Δεκάλεπτα: 20-19, 32-29, 42-45, 59-56

ΑΥΣΤΡΙΑ: Λέγκρις, Μπάουερ, Νιούμαν 5 (1), Φους-Ρομπέτιν 19, Σβάρτζινγκερ 3, Γουαϊλντμπάτσερ 3 (1), Πετράκ 5, Βάγκνερ 1, Κόιζαρ 15 (1), Τζούρχαρ 8

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη 8, Εμμανουηλίδου, Κυρατζή 5 (1), Γούναρη, Χριστινάκη 23, Νάστου, Νίξινα 6, Φασούλα 10, Καραμπάτσα 4, Λούκα