Όταν ξύπνησε ήταν αργά…

Ο ΑΡΗΣ για 30 λεπτά ήταν κακός, τραγικός σε άμυνα και επίθεση. Όταν ξύπνησε για ένα πεντάλεπτο κατάφερε να δείξει σημάδια επιστροφής μειώνοντας στους 8 πόντους και χάνοντας τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις. Αυτό ήταν και το "αγκάθι" , η αστοχία των παικτών του, και ηττήθηκε με 62-51 από τον Π.Α.Ο.Κ.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 0-3 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι «κίτρινοι» έδειξαν από την αρχή πρόβλημα στην άμυνα, ενώ επιθετικά έκαναν πολλά λάθη, αλλά ήταν και άστοχοι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν ένα σερί 14-0 και το σκορ έγινε 14-3. Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι, ο ΑΡΗΣ δεν βελτιώθηκε σε κανένα τομέα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 22-13.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι παρά τις αλλαγές που έκανε ο Πρίφτης, σε περιφέρεια αλλά και στους ψηλούς, παίζοντας ακόμα και με Νέιμικ-Σίμτσακ. Μέσα στην κακή απόδοση των «κιτρίνων» ήρθαν και ορισμένα σφυρίγματα των διαιτητών, όπως μία αδικαιολόγητη τεχνική ποινή στον Πρίφτη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν ακόμα και με 17 πόντους (39-22) στο 18ο λεπτό, για το 40-26 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να αλλάξει την απόδοση του, συνέχισε να είναι επιρρεπής στα λάθη και αυτό είχε ως επακόλουθο να εξακολουθήσει να κυνηγάει στο σκορ. Η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (51-33) για τους γηπεδούχους στο 28ο λεπτό με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-35, ενώ δεν μέτρησε τρίποντο του Τόμας στην εκπνοή. Ο ΑΡΗΣ έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια για να επιστρέψει στον αγώνα μέσα από την άμυνα του και το κατάφερε όταν μείωσε σε 53-45 με ένα σερί 10-2 στο 34΄και 30΄΄. Εκεί όμως οι «κίτρινοι» δεν εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους, έχοντας τέσσερα συνεχόμενα άστοχο τρίποντα. Κάπου εκεί δέχθηκαν και ένα σερί 5-0, το σκορ έγινε 58-45 και κάπου εκεί χάθηκε κάθε ελπίδα για την νίκη, με το 62-51 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 40-26, 51-38, 62-51.

Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 7 (2), Λάνγκφορντ 7, Λιάπης, Κάρτερ 10 (2), Τσόχλας 4, Δέδας 2, Μαργαρότης 14 (1), Όντουμ 11 (1), Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος 3.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης):  Πάσαλιτς 5 (1), Τσιάρας, Ριντ 2, Τόμας 8 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 9, Βεζένκοφ 10 (2), Νέιμικ 2, Μούρτος 7, Σίμτσακ 8.