Δεν… κατέβηκε στο ΣΕΦ

Οι απουσίες σημαντικές για τον ΑΡΗ, ο οποίος όμως ποτέ δεν… κατέβηκε στο ΣΕΦ και γνώρισε την ήττα με 98-53 με το -45 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στην ιστορία των αναμετρήσεων του με τον Ολυμπιακό.

Η αποστολή για τον ΑΡΗ ήταν δύσκολη από  την αρχή και έγινε ακόμα δυσκολότερη με τις απουσίες των Νέιμικ, Αντεγκμπόγιε και Καραθανάση. Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ στο πρώτο τρίλεπτο (6-5), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Ολυμπιακός «χτύπησε» εκεί όπου ο ΑΡΗΣ είχε πρόβλημα με την απουσία του πρώτου μπλοκέρ του πρωταθλήματος, του Νέιμικ και η διαφορά άρχισε να αυξάνεται. Επιθετικά οι «κίτρινοι» έκαναν αρκετά λάθη και έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 23-10 και με 31-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Δημήτρης Πρίφτης προσπάθησε με αλλαγές να διαφοροποιήσει την λειτουργία της ομάδας του σε άμυνα και επίθεση αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι. Οι «κίτρινοι» είχαν τραγικά ποσοστά, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με την διαφορά στο +27 (52-25). Ο ΑΡΗΣ προσωρινά με την άμυνα ζώνης του Πρίφτη, κατέβασε τους ρυθμούς του αγώνα και του Ολυμπιακού, όμως δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με την διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους (61-30), ενώ έκλεισε στους 29 (71-42) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά η οποία ξέφυγε, φτάνοντας πολύ γρήγορα άνω των 35 πόντων, διαφορά η οποία ήταν η μεγαλύτερη σε έκταση ήττα στην προιστορία των δύο ομάδων. Όμως η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, φτάνοντας στους 45 πόντους (98-53) στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 52-25, 71-42, 98-53.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουει 5 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 17, Σπανούλης 8, Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 8 (1), Λαφαγιέτ 12 (4), Λοτζέσκι 17 (3), Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 4, Κατίβελης 3 (1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (3), Τσιάρας 5 (1), Δήμας, Ριντ 10 (1), Τόμας 6,Πουλιανίτης 4 (1), Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 12(1), Μούρτος 2, Σίμτακ 1.