Ο "νόμος" του Παλέ (79-68)

Ο ΑΡΗΣ νίκησε το άγχος του πρώτο δεκαλέπτου, την διακοπή του αγώνα, έδειξε πάθος, θέληση για την νίκη και ο "νόμος" του Παλέ επικράτησε. Οι "κίτρινοι" επικράτησαν της ΑΕΚ με 79-68 και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά, με 5.500 φιλάθλους τους να τους αποθεώνουν.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του, όμως η ΑΕΚ ήταν που εκμεταλλεύτηκε τα δυνατά της σημεία και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 3-8 και με 10-14, ελέω και των περίεργων και λανθασμένων σφυριγμάτων των διαιτητών. Οι «κίτρινοι» θέλησαν να αντιδράσουν αλλά αμυντικά είχαν προβλήματα ενώ επιθετικά οι Τόμας,Ριντ δεν πρόσφεραν λύσεις, με τον Νέιμικ να είναι εμφανώς επηρεασμένος. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-24 και την… διακοπή να σταματάει τον αγώνα.

Μετά την διακοπή, ο ΑΡΗΣ με ένα  ψηλό σχήμα, τον Βεζένκοφ στο «3» και τους Τσιάρα και Νέιμικ,μπόρεσε να σταματήσει την ΑΕΚ, ενώ επιθετικά ο Πάσαλιτς έδωσε λύσεις. Έτσι οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν σε 28-28 και προηγήθηκαν με 32-31 μετά από δίποντο του Χαρίση ο οποίος κάλυψε επάξια το κενό του Νέιμικ. Οι «κίτρινοι» έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο ημίχρονο με 38-36 έχοντας ανατρέψει την κατάσταση αλλά και την εις βάρος τους ψυχολογία.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τον ΑΡΗ, ο οποίος κυριάρχησε στην άμυνα με τους Ριντ και Τόμας να κλέβουν… μπάλες και να πιέζουν ενώ ο δεύτερο εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του για να τρέχει μπροστά την μπάλα. Ο Χαρίσης συνέχισε να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα ενώ και ο Βεζένκοφ βρήκε κενούς χώρους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα επιμέρους σκορ 15-5 για τους «κίτρινους» και την διαφορά στους 12 πόντους (53-41) στο 25ο λεπτό. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά μάταια, μιας και οι παίκτες του Πρίφτη δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν την νίκη και την πρόκριση να τους φύγει. Το 57-50 τους ξύπνησε και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 60-50.

Όλα τελείωσαν στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου, εκεί όπου ο ΑΡΗΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, και έκανε ένα σερί 11-0 ώστε η διαφορά να φτάσει στους 21 πόντους (71-50). Η ΑΕΚ ήταν εκτός ρυθμού, αντίθετα οι παίκτες του Πρίφτη έπεφταν με πάθος το παρκέ για κάθε μπάλα. Έκτοτε καμία αλλαγή στην εξέλιξη του αγώνα, οι «κίτρινοι» διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα και απλά η χαλάρωση λόγω της νίκη έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΚ να μειώσει στο τελικό 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-36, 60-50, 79-68.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 12 (2/2β., 2/2δπ., 2/5τρ., 4ασ.), Τσιάρας 4 (2ρ.), Ριντ 13 (1/2β., 6/7δπ.), Τόμας 7 (2/4δπ., 1/4τρ., 6ρ., 10ασ., 3κλ.), Χαρίσης 8 (9ρ.), Βεζένκοφ 15 (1/1β., 4/7δπ., 2/4τρ., 5ρ., 3κλ.), Νέιμικ 2 (5ρ.), Μούρτος 12 (1/3β., 4/6δπ., 1/2τρ., 2ρ., 3ασ.), Σίμτσακ 6 (5ρ., 2ασ., 3κλ.).
ΑΕΚ: Ουίλμπεκιν 16 (2), Παπαντωντίου, Ντελινινκάιτις 8, Σάκοτα 19 (1), Κασελάκης, Σαρικόπουλος 3, Αθηναίου 8 (2), Μιλόσεβιτς 2, Μενσά Μπονσού 8, Ίνγκλις 4.