Τον… ώθησαν σε παραίτηση

Ο ΑΡΗΣ άντεξε μόνο για το πρώτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ, όμως η βαριά ήττα με 92-54 είναι ντροπιαστική και σαφέστατα οι «κίτρινοι» έπρεπε να παλέψουν ως το τέλος για την αξιοπρέπεια τους και την φανέλα της ομάδας.

Όμως για να φτάσει ο ΑΡΗΣ στο σημείο να πετάξει… λευκή πετσέτα, έπρεπε οι διαιτητές να σπρώξουν την ΑΕΚ όσο έπρεπε για να την κρατήσουν μέσα στο παιχνίδι στο πρώτο  δεκάλεπτο με 7/10 βολές έναντι 0/0 της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη και με το σκορ στο 22-21. Τα σφυρίγματα δεν άφησαν τους «κίτρινους» να παίξουν καλή άμυνα, αντίθετα η σκληρή αι ατιμώρητη άμυνα της ΑΕΚ, κρατούσε τους παίκτες του Πρίφτη μακριά από το καλάθι .

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 0-3 αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και έτρεξε ένα σερί 7-0. Βέβαια για να γίνει αυτό έπρεπε να χρεωθούν με πέντε φάουλ μέσα σε τρία λεπτά οι παίκτες του ΑΡΗ ώστε να εκτελούν βολές οι γηπεδούχοι. Παρά την εχθρική διαιτησία ο ΑΡΗΣ κατάφερε να αντιδράσει και να μετατρέψει το 17-10 σε 22-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου και σε 22-23 με δίποντο του Νέιμικ. Κάπου εκεί όμως, το ατιμώρητο σκληρό παιχνίδι της ΑΕΚ σε συνδυασμό με τα σφυρίγματα των διαιτητών και την αστοχία των παικτών του ΑΡΗ, άλλαξε τελείως την ροή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 13-0 και προηγήθηκαν με 35-23 στο 15ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι η διαφορά έκλεισε στους 20 πόντους (47-27) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να μειώσει ώστε να έχει ελπίδες για να κάνει μία μεγάλη ανατροπή. Η διαφορά διατηρήθηκε κοντά στους 20 και οι «κίτρινοι» έδειξαν να πετάνε… λευκή πετσέτα πολύ νωρίς, κάτι αδικαιολόγητο για την ομάδα του ΑΡΗ. Το 69-43 του 30ου λεπτού ήταν απαγορευτικό για οποιαδήποτε σκέψη για ανατροπή, με βάση και την εικόνα του ΑΡΗ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Δημήτρης Πρίφτης έκανε αλλαγές όμως η εικόνα δεν άλλαξε με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε αρκετά υψηλά επίπεδα, κάτι που δεν είναι τιμητικό για τους «κίτρινους», οι οποίο έδειξαν αδικαιολόγητη χαλάρωση. Η διαφορά άγγιξε τους 38 πόντους (92-54) με το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-27, 69-43, 92-54.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 5 (1), Παπαντωνίου 7, Ντελινικάιτις 4, Σάκοτα 9 (1), Κασελάκης 12 (1), Πολυτάρχου 3 (1), Τσιάκος, Σαρικόπουλος 4, Αθηναίου 9 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1), Μενσά Μπονσού 12, Ίνγκλις 17 (3).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 4, Τσιάρας 2, Δήμας 2, Ριντ 9 (3), Τόμας 7 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 10 (1), Νέιμικ 4, Μούρτος 3, Σίμτσακ 6, Αντεγκμπόγιε 5 (1).