Γιουνάιτεντ από… ατσάλι!

Ακόμη ένα βήμα ώστε να κλειδώσει μία από τις θέσεις του Champions League έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Σέλχαρστ Παρκ». Η Κρίσταλ Πάλας «πάλεψε» όμως στο τέλος έκανε γκολ-δώρο στον Φελαϊνί, που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του 2-1.

Οι παίκτες του Φαν Χάαλ, είχαν δοκάρι με τον Μπλιντ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ωστόσο κατάφεραν να κλείσουν με γκολ. Ο Χουάν Μάτα ήταν εύστοχος από την «άσπρη βούλα» στο 19ο λεπτό και άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά στο δεύτερο 45λεπτο και απάντησαν με τέρμα του Πάντσεον στο 57’. Η Γιουνάιτεντ πίεσε και εν τέλει δικαιώθηκε αφού ο Σπερόνι έκανε τραγική έξοδο έπειτα από σέντρα του Γιανγκ και ο Φελαϊνί με κοντινή κεφαλιά στο 78’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Πλέον, οι «κόκκινη διάβολοι» επιθυμούν στραβοπάτημα της Λίβερπουλ στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Τσέλσι, ώστε να κλειδώσουν την 4η θέση. Aπό εκεί και πέρα θα εξαντλήσουν τις πιθανότητες για να πιάσουν μία εκ των Άρσεναλ – Σίτι, που κατέχουν τις προνομιούχες θέσεις για το Champions League.