Έπαιξε σοβαρά και κέρδισε…

Ο ΑΡΗΣ είχε ορισμένα διαστήματα σοβαρότητας και αυτά ήταν αρκετά για να μπορέσει να κερδίσει τον Πανιώνιο με 67-63, με την διαφορά να μην δείχνει την εικόνα του αγώνα αφού οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν ακόμα και με 20 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε μουδιασμένα και αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Πανιώνιο να προηγηθεί με 6-7. Οι αλλαγές του Πρίφτη επέφεραν μία αγωνιστική αλλαγή στον ΑΡΗ, όχι όμως αρκετή για να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι οι «κίτρινοι» έκλεισαν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο με 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μούρτος σταμάτησε τον Τουμπς, η άμυνα του ΑΡΗ έσφιξε σημαντικά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να μείνει άποντος για περίπου τέσσερα λεπτά και το σκορ να γίνει 26-15. Οι «κίτρινοι» βρήκαν ρυθμό, ο Βεζένκοφ άρχισε να σκοράρει και έτσι η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (38-22), λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ χαλάρωσε, έχοντας φτάσει πρώτα την διαφορά στους 20 πόντους (45-25 στο 25ο) και ο Πανιώνιος αρχικά με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 45-33, ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -10 (50-40), μένοντας κοντά στο σκορ, αλλά από… ασφάλεια για τους «κίτρινους».

Οι παίκτες του Πρίφτη σοβαρεύτηκαν  στο τέταρτο δεκάλεπτο, «έσβησαν» τον Τουμπς που ήταν ο μεγάλος… πονοκέφαλος και μπόρεσαν να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους επιθετικά. Η διαφορά πήγε στους 15 (62-47 στο 35ο λεπτό) αλλά και στους 16 (66-50 στο 37ο) δίνοντας τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων που απλά μείωσαν σε 67-63 με ένα μίνι σερί 1-13 στα τελευταία 2 λεπτά,χωρίς όμως να απειλήσει καθώς το σκορ 20 δεύτερα πριν το τέλος ήταν 67-58. Το 67-63  ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τον ΑΡΗ να παραμένει στην 3η θέση του πίνακα της βαθμολογίας με 35 βαθμούς, πριν το ντέρμπι με την ΑΕΚ στις 29-3.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 38-22, 50-40, 67-63.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (3), Ριντ, Τόμας 9 (2), Πουλιανίτης, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 21 (3), Νέιμικ 11 (11ρ.), Μούρτος 4, Σίμτσακκ 2, Αντεγμπόγιε 5 (1).

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 9 (3), Βεργίνης 12  (3), Σπυρόπουλος, Στρναντ 3 91), Μπίλης, Σταμάτης 2, Ασελίν, Κόλεμαν 6, Κορόλεφ 8 (1), Τουμπς 23 (3).