Έχει ανοιχτούς λογαριασμούς με τους Ροδίτες

Ο ΑΡΗΣ πέρα από το κίνητρο των δύο βαθμών και την διατήρηση στη 3η θέση, έχει ένα επιπλέον κίνητρο για την νίκη στην Ρόδο που είναι η «εκδίκηση» για την ήττα στο Αλεξάνδρειο, την μοναδική μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Η παράδοση είναι ισορροπημένη ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον ΑΡΗ να έχει το προβάδισμα στις νίκες με εννέα έναντι οχτώ του Κολοσσού σε 17 αναμετρήσεις.  Κάτι που δείχνει ότι η ομάδα της Ρόδου κοντράρει τους «κίτρινους» είτε εντός είτε εκτός έδρας.

Ειδικότερα στα οχτώ παιχνίδια που έγιναν στο «Βενετόκλειο», ο Κολοσσός σημείωσε πέντε νίκες έναντι τριών του ΑΡΗ. Μάλιστα μόνο δύο από αυτά δεν κρίθηκαν με μονοψήφιες διαφορές. Την περίοδο 2010-2011 όταν οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 89-70 και την περίοδο 2012-2013 όταν οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν νικώντας με 99-82.

Αναλυτικά τα οχτώ παιχνίδια της Ρόδου και οι πρωταγωνιστές τους…