Τεράστιο αυτοκρατορικό… διπλό!

Μία τεράστια νίκη που τον καθιστά φαβορί για την τέταρτη θέση και πλέον ξεκάθαρα ανεβάζει τον πήχη ακόμα και για την κατάκτηση της τρίτης θέσης, πέτυχε ο ΑΡΗΣ μέσα στην έδρα της Κηφισιάς.

Μία τεράστια νίκη που τον καθιστά φαβορί για την τέταρτη θέση και πλέον ξεκάθαρα ανεβάζει τον  πήχη ακόμα και για την κατάκτηση της τρίτης θέσης, πέτυχε ο ΑΡΗΣ μέσα στην έδρα της Κηφισιάς. Με το επιβλητικό 79-65 πέρασε από μία πολύ δύσκολη έδρα.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ και κυρίως φοβερή άμυνα πέρασε από την Κηφισιά με…σχετική ευκολία. Με φοβερή πολυφωνία στην επίθεση και παρά τα…φαλτσοσφυρίγματα που…εξόντωσαν το Νέιμικ (στο πρώτο λεπτό δύο φάουλ και στο επόμενο συμμετοχής και τρίτο που τον κράτησε στον πάγκο σχεδόν σε ολο το ματς!!!), ο ΑΡΗΣ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο 5λεπτο.

Στην συνέχεια η είσοδος του Αντεκμπόγιε έδωσε ώθηση στους παίκτες του Πρίφτη με αποτέλεσμα ο ΑΡΗΣ να βρεθεί μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-25, καθώς ο Τόμας έξω από την γραμμή των 6,75 ήταν σε μεγάλη μέρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Βεζένκοφ και Ριντ κυρίως, αλλά και ο Πάσαλιτς έφεραν την διαφορά ακόμα και στα επίπεδα του +11 (21-32) για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το +8 για τον ΑΡΗ (29-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει στους 4 με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ντούβνιακ (39-43) και ενώ προηγουμένως ο ΑΡΗΣ με τρίποντο του Τόμας είχε στείλει τον ΑΡΗ στο +12!
Βεζένκοφ και Ριντ αρχικά κράτησαν μπροστά τον ΑΡΗ και οι Μούρτος, Πάσαλιτς, Χαρίσης με 6 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου έδωσαν και πάλι προβάδισμα 11 πόντων στους κίτρινους (46-57).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Τόμας και Ριντ πήραν τα όπλα τους και οδήγησαν τον ΑΡΗ ακόμα και στο +18 (58-76), πριν ολοκληρωθεί τελικά το παιχνίδι με το επιβλητικό 65-79 καθώς στο τελευταίο λεπτό χαλάρωσε η εκπληκτική άμυνα της ομάδας του Πρίφτη.

Για ένα ακόμη παιχνίδι, ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός, οδηγώντας τον ΑΡΗ με συγκομιδή 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Κορυφαίος όμως ήταν ο Τόμας με 18 πόντους, 7 ασίστ και καθοριστικά τρίποντα.Από κοντά Λα Μάρκους Ριντ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και οι Αντεκμπόγιε, Πάσαλιτς

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 29-37, 46-57, 65-79

ΑΕΝΚ ΔΗΜΟΥΛΑΣ: Σάιλας 16 (1), Πόποβιτς 3 (1), Πεσάκοβιτς 2, Μενουδάκος, Μαυροειδής 5, Ψαθάς 12, Ντούβνιακ 11 (2), Ντέιβις 6, Μπάρλος 8, Βασιλόπουλος 2.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 8 (1τρ., 5ασ.), Ριντ 16 (1τρ., 9ρ.), Τόμας 18 (5/9τρ., 7ασ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 17 (11ρ.), Νέιμικ, Μούρτος 2, Σίμτσακ 4 (7ρ.), Αντεγκμπόγιε 10 (2).