Η Ρεάλ… τεσσάρα, ο Μπέιλ την γκάφα της χρονιάς (vid)

Η Ρεάλ δεν συνάντησε πρόβλημα για να επικρατήσει της Σοσιεδάδ με 4-1, όμως την παράσταση έκλεψε η ενέργεια του Γκάρεθ Μπέιλ, να… κλέψει την μπάλα από συμπαίκτη του και να χάσει «σίγουρο» γκολ.

Οι Βάσκοι αιφνιδίασαν την «Βασίλισσα» και προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό με τον Ελιστόντο. Όμως η Ρεάλ απάντησε στο 3ο λεπτό με τον Χάμες Ροντρίγκεθ ενώ στο 37ο ο Σέρχιο Ράμος έκανε το 2-1 με σουτ από την μικρή περιοχή.
Τρία λεπτά αργότερα έγινε η φάση του αγώνα. Η Ρεάλ στην επίθεση, σέντρα με τηνμπάλα να πηγαίνει στον Χάμες Ροντρίγκεθ ο οποίος ήταν μόνος του. Ξαφνικά ο Γκάρεθ Μπέιλ μπήκε στην μέση, του πήρε την μπάλα και σούταρε αλλά παρά την ευκολία της φάσης δεν  σκόραρε. Μάλιστα παρότι βρήκε κόρνερ  μιας και χτύπησε στην πλάτη παίκτη της Σοσιεδάδ, ο διαιτητής έδειξε άουτ.
Ο Μπενζεμά στο 52ο και στο 77ο έκανε το 4-1, με το δεύτερο γκολ του Γάλλου να είναι σίγουρα από τα ωραιότερα της χρονιάς, μιας και το σουτ εν κινήσει πήγε στο… παραθυράκι του τερματοφύλακα των Βάσκων.
Η Ρέλα παρέμεινε στην κορυφή ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν αγωνίστηκε μιας και είναι τιμωρημένος με δύο αγωνιστικές.