Το πάλεψε στα… ίσα μέσα στο ΟΑΚΑ

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε μέχρι το 39ο λεπτό για την νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ αλλά ηττήθηκε τελικά από τον Παναθηναικό με 76-69, έχοντας για κορυφαίο τον Βεζένκοφ με 19 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ από το πρώτο δευτερόλεπτο έδειξε… ορεξάτος επιθετικά και με μπροστάρη αρχικά τον Τόμας και στην συνέχεια τον Βεζένκοφ κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναικό και να προηγηθεί με 6-8 στο 3ο λεπτό και με 10-14 στο πέμπτο. Η διαφορά έφτασε στους πέντε (14-19) στο 8ο λεπτό, όμως ο Παναθηναικός απάντησε με ένα σερί 10-0 χάρη στον Παππά για να κλείσει προηγούμενος το πρώτο δεκάλεπτο με 24-19.
Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον ΑΡΗ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σφικτή άμυνα και εξαιρετικός Βεζένκοφ στην επίθεση για το 26-29 στο 15ο λεπτό. Όμως και πάλι η ζημιά έγινε από τα 6.75 για τον ΑΡΗ, με πρωταγωνιστή για τον Παναθηναικό τον Μπλουμς ο οποίος οδήγησε τους γηπεδούχους σε ένα σερί 14-0 και την διαφορά στους 14 (46-32) πριν το 46-35 του ημιχρόνου.
Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά και στην τρίτη περίοδο, κράτησε τον Παναθηναικό άποντο για περισσότερο από τρία λεπτά και με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 46-42. Μάλιστα χάρη στον Ριντ, οι «κίτρινοι» πλησίασαν στους δύο πόντους (50-48) στο 26ο λεπτό. Ο Μπατίστα όμως βοήθησε τον Παναθηναικό να ανακτήσει και πάλι διαφορά ασφαλείας χάρη σε πόντους από επιθετικά ριμπάουντ (56-48). Η διαφορά μάλιστα έφτασε στους 10 (61-51) μετά από τρεις βολές του Γιάνκοβιτς σε φάουλ που είδαν μόνο οι διαιτητές από τον Πάσαλιτς.
Οι «κίτρινοι» έκαναν μία τελευταία αντεπίθεση για να παραμείνουν στο… κυνήγι της νίκης. Αρχικά βέβαια βρέθηκαν στο -12 (70-58) και απάντησαν με ένα σερί 7-0 για να μειώσουν σε 70-62 στο 35ο λεπτό. Ο Παππάς και πάλι έλυσε τον… Γόρδιο δεσμό επιθετικά για τον Παναθηναικό (72-62), με τον ΑΡΗ γρήγορα να απαντάει και να μειώνει στους πέντε (74-69), 1΄και 40΄΄ πριν το τέλος. Ο Παππάς έκανε το 76-69 που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα μιας και οι «κίτρινοι» ήταν άστοχοι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Τα δεκάλεπτα: 24-19, 46-35, 61-51, 76-69.
Παναθηναικός (ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 6, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 9 (9ρ.), Φώτσης 3, Παππάς 23 (3), Μαυροκεφαλίδης, Γκιστ 4, Μπατίστα 12 (10ρ.), Μπλουμς 14 (4), Ράιτ.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (4), Γκίκας, Ριντ 13 (1), Τόμας 10, Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 19 (3), Νέιμικ 5 (9ρ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 6 (2).