Ο ΑΡΗΣ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Παναθηναικό για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ έχοντας πλήρη αποστολή. Παρακολουθείστε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης από το AllAboutARIS.com.ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΠΕΝΤΖΟΣ

Ο ΑΡΗΣ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Παναθηναικό για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ έχοντας πλήρη αποστολή,αφού δεν υπάρχει κανένα αγωνιστικό πρόβλημα για τον Δημήτρη Πρίφτη. Χωρίς Διαμαντίδη ο Παναθηναικός
ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΠΕΝΤΖΟΣ

Η πεντάδα για τον ΑΡΗ: Πάσαλιτς, Ριντ, Τόμας, Νέιμικ, Βεζένκοφ

4-5 με τρίποντο Βεζένκοφ
6-8 με τρίποντο Πάσαλιτς στο 3ο λεπτό
8-9 με μία βολή Βεζένκοφ
10-12 με “γκολ φάουλ” από τον Τόμας στο 5ο λεπτό
10-14 με δίποντο του Ριντ, με τον ΑΡΗ να δείχνει αρκετά καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο
12-17 με τρίποντο του Βεζένκοφ ο οποίος είναι “ζεστός” με επτά πόντους στο 7ο λεπτό
14-19 με δίποντο Σίμτσακ
Ο Παναθηναικός με ένα γρήγορο σερί 5-0 ισοφαρίζει σε 19-19
Προβάδισμα 24-19 για τους “πράσινους” με τον Παππά να έχει 10 πόντους

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλά, ο Βεζένκοφ είχε 7 πόντους αλλά ο Παππάς δημιούργησε τεράστια προβλήματα έχοντας 10 πόντους.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ
Παναθηναικός-ΑΡΗΣ 24-19

Έναρξη δεύτερης περιόδου

24-21 με δίποντο Βεζένκοφ
24-24 με τρίποντο Αντεγκμπόγιε και ο ΑΡΗΣ απαντάει άμεσα με ένα σερί 5-0
Σε 90 δευτερόλεπτα ο Αντεγκμπόγιε κάνει τρία φάουλ και είναι το πρώτο μεγάλο πρόβλημα για τον ΑΡΗ
26-24 με δύο βολές Παππά
26-27 με νέο τρίποντο του Βεζένκοφ ο οποίος είναι ασταμάτητος έχοντας ήδη 12 πόντους στο 12΄και 30΄΄.
26-29 με δίποντο Μούρτου και ο ΑΡΗΣ μετράει ένα επιμέρους σκορ 10-2 στην δεύτερη περίοδο
Απάντηση από τον Παναθηναικό με ένα σερί 6-0 και 32-29
32-32 με τρίποντο Πάσαλιτς. Ο ΑΡΗΣ έχει 6/12 τρίποντα.
Σερί 6-0 για τους γηπεδούχους και 38-32 στο 17΄και 30΄΄.
Ο Μπλουμς συνεχίζει να κάνει ζημιά έξω από τα 6.75 στον ΑΡΗ και διαμορφώνει το 41-32 έχοντας 11 πόντους και 3/5 τρίποντα

46-42 με δίποντο Ριντ και ο ΑΡΗΣ μπαίνει δυνατά με ένα σερί 7-0
Ο Παναθηναικός σκοράρει μετά από 3΄και 30΄΄.
48-42
48-44 με δίποντο Ριντ
50-45 με μία βολή Νέιμικ
50-48 με τρίποντο Ριντ στο 26ο λεπτό και ο ΑΡΗΣ επιστρέφει και πάλι στο παιχνίδι και την διεκδίκηση της νίκης
56-48 με συνεχόμενους πόντους του Μπατίστα και τάιμ άουτ για τον ΑΡΗ
56-51 με τρίποντο Αντεγκμπόγιε στο 28΄και 30΄΄.
Τέταρτο φάουλ για τον Αντεγκμπόγιε
61-51 μετά από τρεις βολές του Γιάνκοβιτς και η διαφορά στους 10 για τους γηπεδούχους. Βέβαια το φάουλ το είδαν μόνο οι διαιτητές…