Τον… ξελάσπωσε ο Αντεγκμπόγιε

Ο ΑΡΗΣ παρότι προηγήθηκε με 17 πόντους, επικράτησε στο τέλος της Κηφισιάς με 83-80 χάρη σοτν Στέφεν Αντεγκμπόγιε ο οποίος έκανε την διαφορά στην τέταρτη κρίσιμη περίοδο.

Ο ΑΡΗΣ από το πρώτο δευτερόλεπτο επέβαλλε το ρυθμό του σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί με7-2 και με 16-6 στο έκτο λεπτό. Η Κηφισιά δεν μπορούσε να διασπάσει τη άμυνα των «κιτρίνων» οι οποίοι μπόρεσαν να διατηρήσουν την διαφορά σε επίπεδα… ασφαλείας προηγούμενοι με 23-14 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Πάσαλιτς αρχικά και ο Βεζένκοφ στην συνέχεια κατάφεραν να στείλουν την διαφορά άνω των δέκα πόντων. Πρώτα ο Βόσνιος (29-16 στο 11ο λεπτό) και λίγο αργότερα ο «Σάσα» κάνοντας το 33-20. Ο Πρίφτης έβαλε Αντεγκμπόγιε, Γκίκα και Πάσαλιτς για να πιέσει σε όλο το γήπεδο και αυτό έβγαλε τελείως εκτός… αγώνα την Κηφισιά,με την διαφορά να φτάνει στους 17 πόντους (43-26).Οι αλλαγές που έγιναν στον ΑΡΗ, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 43-31 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ διατηρήθηκε στην θέση του… οδηγού, με την διαφορά άνω των δέκα πόντων (53-40 και 59-48) με το 61-51 στο 30ο λεπτό να δίνει προβάδισμα στους «κίτρινους».

Στην τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ αντιμετώπισε πρόβλημα στην άμυνα και την επίθεση και χρειάστηκε ο Αντεγκμπόγιε να δώσει λύσεις. Αρχικά έκανε το 65-59, μετά με τρίποντο το 74-69 όταν η Κηφισιά είχε μειώσει σε 71-69 ενώ με δίποντο, μόλις 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το 80-76. Η Κηφισιά αστόχησε, ο Βεζένκοφ έκανε το 81-77, ο Τόμας το 82-77 και ο Αμερικανός το τελικό 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-31, 61-51, 83-80

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (2), Μανωλόπουλος, Γκίκας 3 (1), Ριντ 8 (1), Τόμας 8 (2), Βεζένκοφ 16 (3), Νέιμικ 10, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 11, Αντεγκμπόγιε 13 (2).

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου):  Ρεμεκούν 5, Καφκής 12 (2), Γιούιν,Πεσάκοβιτς 16 (4), μαυροειδής 12, Ψαθάς 8, κακιούζης 4, Τσαλδάρης, Ντούβνιακ 13 (2), Ντέιβις 4.