Τη «σκότωσε», γιατί την αγαπούσε

Η Μπάγερν ήταν η νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι με την Ντόρτμουντ, καθώς επικράτησε με 2-1 πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή!

Η Ντόρτμουντ που αγωνίστηκε πολύ καλά στο πρώτο μέρος, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ρόις στο 31`, ωστόσο στην επανάληψη υπέκυψε στην πίεση και στις ευκαιρίες της Μπάγερν και βυθίστηκε ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία της Bundesliga (16η με 7 βαθμούς).

Λεβαντόφσκι στο 72` και Ρόμπεν με πέναλτι στο 85` πέτυχαν τα γκολ της μεγάλης ανατροπής των Βαυαρών που παρέμειναν στην κορυφή με 24 βαθμούς, 4 περισσότερους από την δεύτερη Βόλφσμπουργκ.

Για την ιστορία ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, σε αντίθεση με τον Σούμποτιτς, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματία Χούμελς στο δεύτερο ημίχρονο, και ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής και στα δύο γκολ των γηπεδούχων.