Με το… δεξί ο ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με το… δεξί στην Α1 μιας και επικράτησε μέσα στην Ελευσίνα με 70-78, όμως η χαρά της νίκης μετριάστηκε από τον τραυματισμό του Τόρει Τόμας ο οποίος είχε 18 πόντους.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 6-7 όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (11-7) στο πέμπτο λεπτό και διατήρησαν την πρωτοπορία μέχρι το ένατο λεπτό, όταν ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 16-18, πριν το 19-18 του πρώτου δεκαλέπτου.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο ΑΡΗΣ έπαθε… «μπλακ άουτ» με αποτέλεσμα να μείνει άποντος για περίπου 3’ και 30’’. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Ελευσίνα η οποία με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε με 29-18. Ο Τόμας πέτυχε το πρώτο καλάθι για τον ΑΡΗ ο οποίος έδειξε σημάδια αντίδραση κυρίως χάρη στους πόντους του Αμερικανού ο οποίος έφτασε γρήγορα τους 11 (37-32), ενώ νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 35-24. Η αντεπίθεση του ΑΡΗ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ στο 42-40.
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Ελευσία προηγήθηκε με 49-43 αλλά κάπου εκεί ξεκίνησε η… ισοπεδωτική αντεπίθεση του ΑΡΗ. με κορυφαίο τον Τόμας,πιεστική άμυνα και γρήγορες επιθέσεις οι «κίτρινοι» έκαναν ένα σερί 22-2 στο επόμενο πεντάλεπτο, προκειμένου να πάρουν μία διαφορά 14 πόντων (51-65) στο 29ο λεπτό και να κλείσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 54-65.
Ο τραυματισμός του Τόμας φάνηκε να επηρεάζει τον ΑΡΗ μιας και η Ελευσίνα κατάφερε να μειώσει σε 65-69 στο 35ο λεπτό, όμως η συνέχεια ανήκε στους «κίτρινους». Χάρη στον Αλέξανδρο Βεζένκοφ ο οποίος πρωτοβουλίες και με την Ελευσίνα να είναι άστοχη, ο ΑΡΗΣ έκανε ένα επιμέρους 9-2 προκειμένου να «κλειδώσει» την νίκη όταν προηγήθηκε με 67-78, πριν το τελικό 70-78. Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-40, 54-65, 70-78.
Ελευσίνα (Σκαραφίγκας): Κοξ 15 (5), Ρόμπινσον 12 (2), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 4 (1), Μάρει 14, Αθανασόπουλος 11 (2), Μάρκοβιτς 14 (2), Δορκοφίκης, Ιωάννου.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (2), Μανωλόπουλος, Γκίκας 3 (1), Ριντ 9 (2), Τόμας 18 (2), Βεζένκοφ 19 (1), Νέιμικ 6 (9ρ.), Μούρτος 12 (2), Σίμτσακ 2.