Μοπέ λαμπρός την οδηγεί

Προβλημάτισαν οι γηπεδούχοι

Η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ ηττήθηκε 1-3 στην πρεμιέρα από την Τσέλσι αλλά η εικόνα της, άφηνε υποσχέσεις. Και αυτό έγινε στο αμέσως επόμενο ματς με την Νιούκαστλ εκτός έδρας. Ο Γάλλος επιθετικός, Μοπέ, άνοιξε το σκορ στο 4′ από τη βούλα του πέναλτι μετά την ανατροπή του Λάμπτεϊ από τον Σεν Μαξιμέν και τρία λεπτά μετά έγραψε το 0-2 ύστερα από τη σέντρα του Τροσάρ από δεξιά. Ηταν το πιο γρήγορο… brace, που λένε και οι Εγγλεζάδες, των τελευταίων 8 ετών σε ξεκίνημα αγώνα στην Premier League. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι, που πλέον είναι 8 εκτός έδρας ματς αήττητοι, πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 83′ έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια, πάσα του Μοπέ και curler του Κόνολι για το τελικό 0-3. Με δέκα ολοκλήρωσαν το ματς οι νικητές καθώς στο 89′ ο Μπισουμά είδε κόκκινη.