"Πεντάρα" και 2 στα 2 για την Έβερτον

Στην επανάληψη ο Περέιρα ισοφάρισε με τρομερό φάουλ (47′) αλλά η ομάδα του Αντσελότι μέσα σε δώδεκα λεπτά "καθάρισε" τη νίκη

Ο Κάρλο Αντσελότι στην πρώτη του σεζόν βελτίωσε αρκετά την Έβερτον και η αρχή στο νέο πρωτάθλημα είναι εντυπωσιακή. Με πρωταγωνιστή τον Κάλβερτ Λιούιν στα πρώτα δύο παιχνίδια έχει τέσσερα γκολ και οδηγοί τα «ζαχαρωτά».

Η Γουέστ Μπρομ έκανε το… λάθος να προηγηθεί μόλις στο 10′ με τον Ντιανγκανά όμως σε 14α λεπτά η Έβερτον, με τους Κάλβερτ Λιούιν και Χάμες γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα καθώς ο Γκιμπς αποβλήθηκε επειδή έσπρωξε τον Χάμες.

Στην επανάληψη ο Περέιρα ισοφάρισε με τρομερό φάουλ (47′) αλλά η ομάδα του Αντσελότι μέσα σε δώδεκα λεπτά «καθάρισε» τη νίκη. Ο Κέιν από κοντά έκανε το 3-2 ενώ ο Άγγλος νεαρός επιθετικός ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά (62′-64′) και η Έβερτον έκανε το δύο στα δύο.