Ήττα από την Κροατία

Η Εθνική έδειξε διάθεση, προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση στην τελευταία περίοδο ωστόσο ηττήθηκε με 66-68.

Στιις 3 Σεπτέμβρη, η Ελλάδα θα παίξει με την Κροατία στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας. Χθεςοι δυο ομάδες μέτρησαν τις δυνάμεις τους στην τρίτη μέρα του τουρνουά στο Πο. Η Εθνική έδειξε διάθεση, προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση στην τελευταία περίοδο ωστόσο ηττήθηκε με 66-68.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Κροάτες γύρισαν το εις βάρος τους 50-47 σε 50-57 στο 32`26“ ενώ έστειλαν τη διαφορά στο +9 (55-64, στο 34`55“) ωστόσο η ελληνική ομάδα δεν ήταν διατεθειμένη να παραδοθεί. Αντίθετα, είχε την ευκαιρία να κλείσει ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Πο ωστόσο ο Βασιλειάδης αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση και η Κροατία επικράτησε με το υπέρ της 66-68.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα κόντρα στους Κροάτες με 8 πόντους (2/4 βολές, 3/4 δίπ.), 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 20`09“ συμμετοχής. Σταθερά καλός ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος χτύπησε στο δεξί γόνατο στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο αγωνίστηκε κανονικά στη συνέχεια ενώ η Εθνική βρήκε λύσεις στην επίθεση και από τους Ζήση, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου, Βασιλειάδη και αποχαιρέτησε το τουρνουά στο Πο με απολογισμό 1 νίκη-2 ήττες.

Με Ρούντεζ στο +10 η Κροατία

Οι Κροάτες του Γιασμίν Ρέπεσα μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκαν τις λανθασμένες επιθετικές επιλογές της ελληνικής ομάδας και προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς με το υπέρ τους 0-8, έπειτα από τρίποντο του Ρούντεζ στο 2`30“. Η Ελλάδα ξεκίνησε τον αγώνα με μόλις 1/6 σουτ εντός πεδιάς στα πρώτα 4`46“ της αναμέτρησης ενώ ο Ρούντεζ ευστόχησε ξανά πίσω από τα 6μ.75 κι έστειλε τη διαφορά στο +10 (3-13)!

Έβγαλε ενέργεια ο Giannis

Εν συνεχεία, η είσοδος του Γιάννη Αντετοκούνμπο άλλαξε τις ισορροπίες. Ο φόργουορντ των Μπακς έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, σκόραρε στον αιφνιδιασμό και μείωσε σε 8-10 ωστόσο η Κροατία διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα αφού βρήκε λύσεις με το περιφερειακό σουτ. Ο Ρούντεζ έφτασε τα 3/3 τρίποντα και η “Χβράτσκα“ έστειλε ξανά τη διαφορά στο +9 (8-17), στα 3`16“ για τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Πρώτη φορά μπροστά με Μπουρούση

Η ελληνική ομάδα βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο, περιόρισε επιθετικά τους Τόμιτς, Σάριτς  κι άφησε την Κροατία χωρίς καλάθι για 3`20“.  Παρ` όλα αυτά, ο Χεζόνια πέτυχε κρίσιμους πόντους για την “Χρβάτσκα“ (21-28, στο 15`23“) κόντρα στην Ελλάδα που προσπαθούσε να κρατήσει επαφή με το σκορ.

Λίγο αργότερα, ο Γιάννης Μπουρούσης μείωσε σε 28-32 ωστόσο πέρασε στον πάγκο αφού χτύπησε στο δεξί γόνατο και του τοποθετήθηκε πάγος. Εν τέλει, ο τραυματισμός του δεν ήταν κάτι ανησυχητικό αφού ξεκίνησε βασικός στο δεύτερο ημίχρονο κι έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην Ελλάδα, κάνοντας το 41-39 με τρίποντο, στο 24`33“!

Γύρισε από το -9 αλλά…

Η Κροατία προσπάθησε να αντιδράσει, βελτιώθηκε στην άμυνα και μετέτρεψε το εις βάρος της 50-47 σε 50-57 στο 32`26“, με 2/2 βολές του Ούκιτς ενώ προηγήθηκε ακόμα και με +9 (55-64, στο 34`55“) με τον Μάρκοτα. Ο Καϊμακόγλου με 2/2 βολές μείωσε σε 57-64, ο Ζήσης ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 κι εν συνεχεία μείωσε σε 62-64 από τη γραμμή των βολών, στα 2`04“ για τη λήξη! Ο Μπουρούσης ολοκλήρωσε την ολική επαναφορά αφού ισοφάρισε σε 64-64 για την ελληνική ομάδα που “έτρεξε“ σερί 9-0 σε 4 λεπτά! Ο Σλούκας μείωσε σε 66-68 ενώ ο Βασιλειάδης είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην Εθνική ωστόσο αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-36, 50-45, 66-68.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 9 (1), Ζήσης 9 (1), Παπανικολάου 11 (2), Καϊμακόγλου 9 (1), Μάντζαρης 3 (1), Βασιλειάδης 9 (3), Σλούκας 4, Γιάνκοβιτς 2, Βουγιούκας 2, Αθηναίου, Αντετοκούνμπο 8.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 4, Μπογκντάνοβιτς 10 (1), Σάριτς 14 (1), Ρούντεζ 9 (3), Λαφαγιέτ 4, Άντριτς, Ούκιτς 7 (1), Μάρκοτα 10 (1), Μπίλαν, Χεζόνια 10 (3), Μπάμπιτς.