Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός

Για ακόμη μία χρονιά οι «πράσινοι» κατέκτησαν το Πρωτάθλημα κερδίζοντας στο τελευταίο ματς του Ολυμπιακού με 82-71.

Από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς των τελικών ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια μετά τα 20 αγωνιστικά λεπτά προηγούμενοι 53-32. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη και τα κατάφερε μειώνοντας στους έξι (74-68) 3.30 πριν το φινάλε.

Σε εκείνο το σημείο ένα γκολ-φάουλ του Φώτση και ένα καλάθι του Ματσιούλις ουσιαστικά τελείωσαν το ματς.

Παναθηναϊκός: Μπράμος, Κάρι 5, Φώτσης 10, Ούκιτς 9 (1), Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 11 (1), Γκιστ 9 (1), Παππάς, Γάνκοβιτς, Ματσιούλις 15 (1), Ράιτ 7
Ολυμπιακός: Πέτγουει, Σερμαντίνι, Ντάνστον 11, Σπανούλης 6, Περπέρογλου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας, Κόλινς 11, Σίμονς, Λοντζέσκι 17 (2), Πρίντεζης 16, Μάντζαρης 3 (1)