Το παράτησαν και έγιναν "σάκος του μποξ"…

Ο ΑΡΗΣ θέλησε να παλέψει κόντρα στον Ολυμπιακό και για τα 20 πρώτα λεπτά το έπραξε. Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι "κίτρινοι" το παράτησαν και γνώρισαν μία ήττα ντροπής με 77-44 στην πρεμιέρα της πρώτης φάσης των πλέι οφ.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε καλά στο παιχνίδι και χάρη στο… ζεστό Μιχάλη Πελεκάνο κατάφερε να προηγηθεί με 2-5 και με 4-7, ενώ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 7ο λεπτό (13-14). Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την… χαλάρωση στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου για να κλείσει προηγούμενος με 20-14. Στην δεύτερη περίοδο η αστοχία ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των δύο ομάδων, με τον ΑΡΗ να προσπαθεί να μειώσει και να φτάνει στο -5 (24-19),  με τον Πελεκάνου να έχει ήδη 10 πόντους. Οι «κίτρινοι» έκαναν λάθη και δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 33-27 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο μία ομάδα ήταν στο παρκέ και αυτή δεν ήταν ο ΑΡΗΣ. Οι «κίτρινοι» κατέρρευσαν, με λάθη στην επίθεση και χωρίς διάθεση στην άμυνα βρέθηκαν να χάνουν με 28 πόντους (63-35), μιας και το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 30-8. Ο Μίλαν Μίνιτς δεν έκανε κάτι για να αλλάξει την ροή του αγώνα, οι παίκτες έδειξαν να τα παρατάνε και ο Ολυμπιακός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Στον ίδιο ρυθμό και η τέταρτη περίοδος για τον ΑΡΗ ο οποίος απλά προσπαθούσε να μην καταγράψει ορισμένα αρνητικά ρεκόρ.Η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους αρκετές φορές στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στους 33 πόντους (77-44) στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 33-27, 63-35, 77-44.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Μάντζαρης 8 (2), Σλούκας 4, Παπαπέτρου 8, Ντάνστον 7, Σπανούλης 18 (3), Λοτζέσκι, Πρίντεζης 16 (2), Περπέρογλου, Κόλινς 13 (2), Πέτγουει 3 (1), Σίμονς, Καβαδάς.

ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μούρτος 2, Μποχωρίδης 8, Πελεκάνος 12 (2), Γκίκας, Σαρικόπουλος 6, Βεζένκοβ 12 (2), Λαρεντζάκης, Χαρίσης 4, Ασημακόπουλος, Τσακαλέρης.